Та всі переваги цифровізації, з якими люди майже «зріднилися», в Україні були не завжди. Це зараз ми другі в Європі у рейтингу відкритих даних Open Data Maturity та ввійшли в топ-10 країн світу в рейтингу технологічних компетенцій Coursera. А ще 15 років тому картина була протилежною.
«Наш Київ» згадує про шлях цифровізації, який подолала Україна, та про самих персон, які впроваджували технології у державний сектор.
Так без помітного прогресу настав 2011 рік, і Верховна Рада створила Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України, яке очолив Володимир Семиноженко.
Фінансування Нацпрограми інформатизації тоді все ще було вбогим: у 2011–2012 роках на це виділяли всього по 800 тис. грн на рік. Однак позитивні зрушення все ж сталися, адже у 2012 році Рада дозволила надавати адміністративні послуги через Єдиний державний портал. Там можна було завантажити заяви та інші документи і надіслати їх електронною поштою. Всі ці зміни відбулися в межах загальної реформи системи адміністративних послуг в Україні, яка на повну розгорнулась у 2013 році.
Цей період у сфері цифровізації України був більш плідним. Одним із найбільших досягнень вважають запуск у державі порталу відкритих даних — це відбулось 2014 року.
Відкриті дані — інформація, яку генерує та оприлюднює держава для її подальшого використання бізнесом, громадськістю, журналістами, дослідниками та органами влади. За даними аналітиків, тільки у 2017 році сукупний економічний вплив відкритих даних в Україні склав $746–903 млн. З них близько $200 млн — прибутки українських компаній за нові продукти або послуги на базі відкритих даних.
Решту становить непряма вигода від більш ефективної роботи. Наприклад, запущена 2015 року система державних закупівель Prozorro призвела до зниження рівня корупції та збільшення економії у державному секторі. Адже через велику кількість учасників тендерів знизились ціни, та й самим постачальникам стало простіше шукати покупців.
Технологічний поступ торкнувся і самих урядовців. Із 2016 року Кабінет Міністрів та всі центральні органи влади перейшли на електронний обмін документами.
До кінця 2018 року громадяни мали доступ вже до 100 е-послуг у різних сферах. А в 2019-му Державне агентство з електронного урядування припинило існувати.
Перед новою командою постало завдання цифровізації держави. Цікаво, що це поняття у довершеному вигляді в законодавстві з’явилось тільки у 2018 році. Тоді Кабмін ухвалив «Концепцію розвитку цифрової економіки та суспільства України». У документі стверджувалось, що метою цифровізації є цифрове перетворення галузей економіки та сфер життя на більш ефективні та сучасні.
Команда нового міністра прагнула не просто перевести послуги в електронний вигляд, а зібрати їх на єдиному порталі і в єдиному застосунку. Так під керівництвом Михайла Федорова з’явився найбільш відомий продукт Мінцифри — «Дія».
З появою «Дії» Україна стала першою країною у світі, яка узаконила електронні паспорти й прирівняла їх до паперових.
Звісно, не минулось без скандалів. У 2020 році в інтернет «злили» мільйони водійських посвідчень українців. Тоді багато хто припускав злам «Дії», однак в Мінцифри це категорично заперечували. Схожа ситуація склалась у січні 2022 року. Тоді у мережі з’явилась інформація про нібито продаж на форумі RAID особистих даних 2 млн українців із сервісу «Дія». На це у Мінцифри відповіли, що додаток не зберігає персональні дані, а новину назвали «провокацією та продовженням гібридної війни».
Побоювання громадян викликала і можливість надсилання через додаток армійських повісток. Однак Михайло Федоров неодноразово спростовував ці чутки.
Однак найвідомішою серед цих програм є, мабуть, «Дія.City». Проєкт зосереджений на ІТ-сфері, яка в останні роки стрімко розвивалась в Україні. А опікується ним Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IТ. Посадовець також прийшов у Мінцифри з бізнес-сфери, де керував низкою компаній та стартап-інкубаторів.
«Дослідження показують, що реальний антикорупційний та економічний ефект від цифровізації за два роки склав 16,3 млрд грн, потенційний — 48 млрд грн», — розповів Михайло Федоров під час конференції НАЗК «Шлях до майбутнього без корупції: покрокова інструкція».
Федоров
Раніше реєстр Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) перебував у руках третіх осіб, яким українці змушені були давати хабарі. Однак запущена Єдина державна електронна система будівництва перевела будівельний реєстр в підпорядкування державі. Всі послуги учасники ринку тепер можуть отримати онлайн та без необхідності вдаватись до хабарництва.
«Реальний антикорупційний ефект від цифровізації будівництва — 1,5 млрд грн на рік. Загалом держава зекономила 9,6 млрд грн завдяки тому, що цифровізація виключає людський чинник», — вважає Федоров.
«е-Будівництво — це унікальний приклад проєкту цифрової трансформації сфери світового рівня. Приклад — як прибрати чиновника з найскладніших процесів, зробивши послуги автоматичними; як зробити найбільш забюрократизований процес простим та відкритим», — розповів посадовець.
«Воєнне та післявоєнне суспільство абсолютно не толеруватиме корупцію чи неефективність. Тому працюємо далі. Попереду багато змін», — переконаний міністр.
Вискуб
Посадовець не опікується окремим напрямом цифровізації, а долучений до роботи над всіма проєктами та ініціативами команди. У 2021 році Олексій Вискуб навіть став переможцем у рейтингу людей, які рухають технологічний розвиток України вперед, — рейтингу, складеному TechDrivers.
Перший заступник Федорова рідко дає інтерв’ю, але часто пише у соцмережах про нові проєкти Мінцифри. Багато уваги приділяє військовому напряму, зокрема, проєкту «Армія дронів» та військовим облігаціям в «Дії».
German Marshall Fund