У всі часи та за будь-якого політичного ладу театр був символом високої культури, мистецтва й елегантності. Ще з епохи існування його колиски – давньої Греції – і до сьогодні візит до театру традиційно вимагав дотримання відповідного дрескоду, аби підкреслити урочистість та важливість події. Ще двадцять років тому за недотримання загальноприйнятих норм в одязі вам запросто могли відмовити у відвідуванні театру. Але сьогодні у цій традиції сталися зміни.
Після пандемії COVID-19 та тривалого періоду обмежень відвідувачі українських театрів почали більше цінувати свободу та комфорт в одязі, надаючи перевагу неформальному і розслабленому стилю. Легкі трикотажні сукні чи костюми, зручні штани, блузи та неформальні жакети стали нормою для жінок. Чоловіки ж частіше обирають сорочки, гольфи, джинси або ж светри чи худі з піджаком.
Проте чи не є це неповагою до високого мистецтва?
У сучасних умовах відсутність суворого дотримання вечірнього дрескоду під час відвідування театру не вважається зухвальством. До того ж багато театрів сьогодні стають більш демократичними та йдуть на численні поступки в боротьбі за глядача.
Проте донині в деяких театрах, особливо під час прем'єр, благодійних вечорів чи знакових вистав високого рівня, дотримання дрескоду залишається бажаним. Про це гостям повідомляють заздалегідь.
Як змінилася мода на театральні луки за останні роки
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вітчизняна театральна сфера значно змінилася. За ці роки театри стали не лише місцем для мистецтва, а й майданчиком для збору коштів та проведення благодійних заходів на підтримку армії й інших ініціатив. У репертуарах театрів почало зʼявлятися більше української класики, зі сцени лунають політичні та націоналістичні ідеї. Через це атмосфера театральних подій стала більш невимушеною, відповідно й дрескод – менш суворим. Разом з тим відвідувачі театрів почали більше підкреслювати свою патріотичну позицію, одягаючи вбрання з національною айдентикою чи символікою України.
Сучасний дрескод для театру вже давно не будується навколо чорної краватки та вечірніх суконь, адже є зручніші, проте все ж таки елегантні варіанти одягу. Для чоловіків це може бути класичний піджак з сорочкою та темними штанами чи денімом, краватка — необов’язкова. Для жінок – сукні середньої довжини або ж блузи та спідниця, невисокий каблук.
Важливо зважати на те, що навіть за відсутності формальних вимог дотримання стилю, відповідність атмосфері заходу дорівнює повазі до мистецтва, до людей, які його створюють, та до інших відвідувачів. І навіть якщо ви обираєте неформальний стиль, важливо уникати підкреслено повсякденного вбрання, такого як спортивні костюми та взуття, або одяг, схожий на пляжний.
Підбірка образів у театр від стиліста