Спецпроект
Як організувати подорож літаком вашому улюбленцю? ― засновниця сервісу Petsvoyage
Спецпроект "Чотирилапа справа" створено за підтримки соціального бренду "ЛавГав"
Спецпроект
Як організувати подорож літаком вашому улюбленцю? ― засновниця сервісу Petsvoyage
Спецпроект "Чотирилапа справа" створено за підтримки соціального бренду "ЛавГав"
Поступово відновлюється авіасполучення між Україною та іншими країнами. Отже, можна втілювати у життя докарантинні плани з відпочинку або навіть переїзду на постійне проживання. А от як взяти із собою домашніх улюбленців? Що потрібно, щоб організувати подорож для кішок, собак, хом'яків чи папуг? Та чи безпечно відправляти їх літаком?

Відповідь на ці та інші питання нам дали засновники сервісу авіаперевезень PetsVoyage Євгенія Мазуренко та Віталій Семенець. Далі розкажемо про їхню сімейну справу та поради тим, хто планує переліт з тваринами.
Справа для душі
PetsVoyage ― не основна робота цієї подружньої пари. Євгенія Мазуренко ― директорка благодійного фонду Zagoriy Foundation, а для Віталія Семенця один із основних напрямів роботи ― логістична компанія «Геліон Україна». Ідея створити PetsVoyage з'явилась років з 5 тому.

Дипломати, айтішники, дизайнери, що вирішили переїхати до інших країн, хотіли забрати з собою хвостатих улюбленців та звертались до компанії Віталія.«У нас ніколи не гинули тварини. Завдяки професіоналізму можемо оцінювати ризики, ― зазначає Євгенія. ― Ми ніколи не залишимо ночувати тварину на складі, якщо раптово скасують рейс. Краще анулюємо митні накладні, але заберемо тварину. Одного разу п'ять мопсів забрали додому до себе, бо не всі готелі приймають цуценят. Іншим разом 10 котиків забрали з ночівлею».

«Хотіли створити зручний сервіс для клієнтів. Адже у "Геліоні" не було фокусу саме на цьому напрямі. Запропонувала Віталію заснувати окремий проєкт, ― розповідає Євгенія. ― Я займалась комунікацією та розробкою сайту. Усі питання з логістики та організації процесів були і залишаються на чоловікові».

За чотири роки роботи PetsVoyage залишив задоволеними 5962 хвостатих клієнтів та їхніх двоногих власників. Крім котиків та собачок, були й зайчики, морські свинки, різні пташки. За словами Євгенії, це бізнес не every day, адже переїзди в інші міста і країни з тваринами плануються не щодня. Але 4-5 разів на рік заводчики елітних тварин відправляють їх у Нью-Йорк, Маямі та інші країни. Частіше звертаються за довідками, бо «чули, що у PetsVoyage вміють швидко оформлювати документи».

«У нас ніколи не гинули тварини. Завдяки професіоналізму можемо оцінювати ризики, ― зазначає Євгенія. ― Ми ніколи не залишимо ночувати тварину на складі, якщо раптово скасують рейс. Краще анулюємо митні накладні, але заберемо тварину. Одного разу п'ять мопсів забрали додому до себе, бо не всі готелі приймають цуценят. Іншим разом 10 котиків забрали з ночівлею».
Як відправити хвостика у подорож літаком
Спеціалісти PetsVoyage розповідають, що власники маленьких тварин можуть взяти їх із собою у салон літака. Але якщо вага разом із сумкою не перевищує 8 кг. За цю послугу потрібно доплатити як за додаткове місце для ручного багажу та тримати тварину на руках. В іншому випадку улюбленець полетить у форматі Сargo, тобто у багажному відділенні літака без супроводу.

«Не слід боятися відправляти тварину у багажному відділенні літака. Авіакомпанія заздалегідь знає про такого важливого пасажира. Клітка із твариною закріплюється у спеціальному місці, включається температурний режим, ― зазначає Євгенія. ― Та й після приземлення перших з літака виносять саме тварин, а не багаж».
Щоб мандрівка пройшла успішно, потрібно урахувати наступні моменти:
Щоб мандрівка пройшла успішно, потрібно урахувати наступні моменти:
Продумайте найбільш комфортний маршрут

З України тварин відправляють тільки з аеропорту «Бориспіль», але не всі літати мають спеціальні умови для перевезення тварин у багажному відділенні. А якщо рейс непрямий, у місті пересадки тварину забирають у спеціальний готель. Там хвостатого пассажира годують та вигулюють. Ця послуга вже входить у вартість квитка. Євгенія розповідає, що ніч у такому готелі для тварин в Амстердамі коштує 200 євро (5 993 грн).

«Є багато нюансів у справі, що не кожен знає. Так, до Австралії не можна ввозити тварин. Україна вважається "країною третього світу", де у тварин є високий ризик зараження сказом, ― зазначає Євгенія. ― До нас звернувся айтішник, який переїздив жити до Австралії. Він хотів перевезти двох котів. У тварин був окремий маршрут: вони спочатку полетіли у Болгарію, там три місяці провели на карантині, в потім вже через Амстердам летіли до власника у Австралію».

До речі, перевезення тварин літаком ― не дешеве задоволення, бо рахують «об'ємну вагу» клітки, а не фактичну вагу тварини. Для прикладу: переліт мопса з України до Нью-Йорку коштує приблизно 500$ (13 300 грн), ще 50$ (1330 грн) — оформлення документів. Плюс сама клітка — ще близько 1500 грн.
Обирайте правильну клітку для подорожі тварини згідно зі стандартами ІАТА

Без спеціальної клітки тварину не візьмуть у літак. І до них є окремі вимоги та стандарти ІАТА (Міжнародна асоціація повітряного транспорту). Наприклад, мінімум з трьох боків та зверху контейнера мають бути вентиляційні отвори з решітками. А для пташок та гризунів потрібні дерев'яні бокси.

Але найголовніше — правильно підібрати розмір клітки саме для вашої тварини. В ній хвостатий має почуватись комфортно: вільно стояти, лежати та крутитись. Всередині має бути вода та корм, дно застелене водопоглинаючою пелюшкою. Євгенія з Віталієм радять прикріпити до клітки запасну їжу з пляшкою води та документи, а всередину покласти улюблену іграшку тварини.

«Власникам великих тварин потрібно зробити клітку на замовлення. Найбільша стандартна ― висотою 107 см. Дорослий лабрадор вже не влізе, буде стояти з опущеною головою. Для таких собак у PetsVoyage виготовляємо клітки з дерева та фанери. Навіть наші конкуренти купують у нас клітки, робимо усе якісно та швидко, — розповідає Євгенія. — Це теж частина сімейного бізнесу, клітки виготовляє мій батько».
Заздалегідь займіться документами

Найбільше часу займає саме оформлення потрібних довідок. На сайті PetsVoyage є повний перелік необхідних документів окремо по кожній з країн. Євгенія зазначає, що власники й без подорожей мають слідкувати за улюбленцем: вчасно робити щеплення, дегельмінтизацію та залишати відповідні відмітки про ці процедури у паспорті тварини.

Загалом для подорожі тварині обов'язково потрібні: ветеринарний паспорт міжнародного зразка, мікрочіп для ідентифікації (вживлюють тварині під шкіру у будь-якій ветклініці), щеплення від сказу. За 3 дні до вильоту у державній ветеринарній клініці оформлюють «Форму №1 ВЕТ». А в день вильоту ветеринар у аеропорту видає сертифікат міжнародного зразку, що дозволяє тварині подорожувати.

«Легко організувати переліт до Америки та Канади. Крім вакцин від сказу та форми №1 ВЕТ, інших особливих документів не потрібно, — зазначає Євгенія. — А от до Європи та Арабських Еміратів документи потрібно оформлювати за чотири місяці до подорожі. Вимагають аналіз на антитіла до вірусу сказу та спеціальний дозвіл на ввезення від Міністерства природних ресурсів (мова про ОАЕ. ― ред.). Також 90 днів тварина має перебувати на карантині вдома, а вже тоді майже може летіти».

Євгенія наголошує, що довідки потрібно робити чесно. З України тварину випустять за підробними документами, але далі можуть не пропустити й приспати за формальною процедурою.
Покажіть улюбленця ветеринару

Саме ветеринар може визначити, чи здатна тварина витримати переліт. Ризик збільшується, якщо є хронічні хвороби чи якісь вади здоров'я.

«Старенька тваринка з хворим серцем може не пережити подорожі літаком через перепад тиску. На цей випадок ні авіакомпанії, ні експедитори ніяких гарантій не дають. Та й страхові компанії не беруться компенсувати такі випадки» ― зазначає Євгенія.
Знайдіть агента авіакомпанії з досвідом, що організує подорож

Авіакомпанії не працюють безпосередньо з власниками тварин, що хочуть відправити їх у вантажному відділенні. Тож, аби організувати переліт Сargo, слід звернутися до компанії-агента, що має підписаний договір з авіаперевізником.

Євгенія рекомендує уважно вивчати відгуки, обираючи компанію. В Україні процвітає ринок продажу тварин за кордон. І як для деяких заводчиків, так і для певних компаній-перевізників у пріоритеті гроші, а не безпека чи комфорт тварини. Один з останніх прикладів ― рейс МАУ з Києва до Торонто 13 червня. Там перевозили одночасно 300 кліток з 500 цуценятами, 38 з яких загинули, інші постраждали від зневоднення. Поліція Київської області відкрила кримінальне провадження за жорстоке поводження з тваринами (ст. 299 Кримінального кодексу України).

«Були клієнти на той рейс. Але Віталій відразу сказав, що не буде приймати у цьому участі. Бо склад не розрахований на 300 кліток. Та й співробітники не могли б швидко розгрузити таку кількість, ― зазначає Євгенія. ― Питання гуманного ставлення до тварин залежить від людей. Ти або працюєш чесно, або думаєш тільки про гроші».
На дітях та тваринах (не) економлять
Отже тварин вагою понад 8 кг доведеться перевозити у багажному відділені літака. Та у будь-якому випадку слід обрати тих, хто буде домовлятись із авіакомпанією. У PetsVoyage вже продумані усі процеси: від маршрутів у різні пори року до безпосередньої відправки тварини у рейс. Вони виготовляють індивідуальні клітки як для великих собак, так і для маленьких пташок. Також можуть забрати на день вашого улюбленця для огляду у клініці та оформлення потрібних довідок.

«Фірми-конкуренти та приватні експедитори занижують ціни на свої послуги. Проте ніхто з них не буде вас зустрічати на залізничному вокзалі, забирати тварину додому при скасуванні рейсу чи вести відеотрансляцію, ― ділиться Євгенія. ― На першому місці в нашій компанії ― тварини й сервіс, а не вигода. У нас ставлення до тварин як до своїх. Не довіряємо посередникам в роботі, все робимо самі. Іноді доводиться доплачувати складовщику, щоб той погуляв з собачкою чи водичку поміняв».

Звичайно, вирішувати вам, яким шляхом піти. Але розуміючи, що для багатьох хвостаті улюбленці не менш важливі, ніж власні діти, вибір очевидний: в такому випадку варто звертатись до відповідальних професіоналів.
Текст: Ганна Дерев'янко
Верстка: Каріна Тимченко