"Лекторій Призма": просто про складні моменти історії

Темою лекції 10 травня стали події після Другої світової війни. Кандидат історичних наук, викладач Національного університету "Києво-Могилянська академія" Тетяна Григор'єва розповіла маловідомі подробиці подій 1945-1949 років.

Слухачі побачили частину документального фільму про Нюрнберзький процес, де генерали нацистської Німеччини трималися гідно, відмовляючись визнавати свою провину проти людства. Лектор підкреслила, що вперше в історії суддями були одночасно і потерпілий, і обвинувачувачі. Якщо в Європі в ці роки проходила денацізація, то в переможеній Японії один з обвинувачених на Токійському процесі через десять років став міністром. Проблема була в тому, що через культурні відмінності американській адміністрації було складно реформувати післявоєнну Японію. Також частина лекції була про засновників Китайської Народної Республіки. Як виявилося, діти засновників КНР Мао Дзедуна та Чан Кайши вчилися в СРСР і звали їх, китайців, Миколою та Сергієм. Закінчилася лекція причинами створення "залізної завіси" і початком Холодної війни.

Авторський курс "Більше, ніж історія" був ініційований проектом "Лекторій Призма". За словами його засновниці Олександри Нікітіної, задумка створити курс з'явилася в липні 2016 року.

"Мені до рук потрапила книга голландського ілюстратора Петера Гюса, називалася вона "Хронологія". Там від зародження світу, навіть від Великого вибуху і до сьогоднішнього дня в ілюстраціях показувалася історія в порядку хронології. Я подивилася, і мене ця книга надихнула. Я зрозуміла, що саме так треба викладати історію: коли ти можеш хронологічно, в якомусь часовому зрізі подивитися, що було з точки зору політики, культури, науки, які особистості тоді мали вплив, грали вирішальну роль", - пояснює Олександра Нікітіна.

Курс лекцій стартував в березні в галереї Art Ukraine Gallery (вулиця Грушевського, 9а) і триватиме до 27 травня. Лекції проходять по середах і суботах.