Як внутрішньо переміщеним дітям продовжити навчання або вступити до 1 класу під час війни
Фото ілюстративне: Oleksandr Pidvalnyi / Pexels

Освітній обмудсмен України Сергій Горбачов розповів, як діти з тимчасово захоплених територій, які були вимушені покинути свій дім, можуть продовжити навчання або вступити до 1 класу в інших регіонах України або за кордоном. 

Як продовжити навчання за кордоном?

Дитина, яка була вимушена виїхати за кордон через активні бойові дії у своєму регіоні, може і далі здобувати освіту у закладі, в якому навчалася раніше. Навчання можливе у дистанційній формі, навіть якщо сам заклад освіти зруйновано. Якщо таке неможливо, то дитина може продовжити навчання в іншій школі на території України.

Для цього потрібно, аби один із батьків, опікунів чи інших законних представників, подав до школи заяву на зарахування дитини. Її можна написати від руки, а потім відсканувати чи зробити фотокопію. Далі документ слід подати особисто, електронною поштою, через месенджер або іншим зручним способом. Якщо у батьків чи опікунів є свідоцтво про народження дитини, а також свідоцтво її навчальних досягнень — скановані копії або фотографії цих документів можна додати до заяви. 

Як вступити до української школи дитині з тимчасово захоплених територій?

Для зарахування до 1 класу може знадобитися довідка внутрішньо переміщеної особи. Її можна подати у випадку, якщо батьки чи опікуни дитини не мають свідоцтва про її народження та медичної довідки. Якщо ж документи подають ВПО, не зареєстровані на цій території, заклад не має права відмовити у прийомі заяви та повинен допомогти з реєстрацією осіб.

При зарахуванні до школи в усіх інших випадках (для учнів 2 класу і старше) один із батьків чи інших законних представників може подати лише відповідну заяву на вступ (її скан чи фотокопію). Довідка ВПО для цього не потрібна. 

Як отримати українське свідоцтво про середню освіту за кордоном? 

Якщо дитина була вимушена переміститися за кордон, то є два варіанти отримання документу про середню освіту. 

  • Свідоцтво може видати навчальний заклад на території України, якщо дитина продовжує дистанційно у ньому навчатися (це може бути школа, у якій дитина навчалася раніше, або інший заклад на території України);
  • У деяких країнах обов'язковим є навчання дитини у місцевих школах. У такому випадку дитина може продовжити навчання й отримати свідоцтво у Міжнародній українській школі (гаряча лінія: +380990799252 - WhatsApp, Telegram; працює з понеділка по п'ятницю 10:00 - 14:00) або навчатися в українських суботніх школах за кордоном (перелік таких шкіл можна знайти у документі за посиланням).
Спротив російській окупації, день 62