ДНК-аналіз

В Міністерстві охорони здоров'я пояснили, як за допомогою ДНК встановлюють особи людей, які загинули під час повномасштабної війни росії проти України.

На війні багато хто з українців зник безвісти або потрапив у полон окупантів. Родичам таких людей радять разом із заявою у поліцію радять здавати біологічні зразки для виведення ДНК-профілю та порівняння їх із тими, що є у єдиній базі даних. Зараз в Україні зразки ДНК відбирають у біологічних батьків чи дітей зниклої особи. Щоб їх здати, родичам потрібно мати з собою паспорт, а для дитини — свідоцтво про народження. 

Відібрання зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюють лише за постановою слідчого, а сама експертиза є безкоштовною. 

Як беруть зразки ДНК

Зазвичай, у живих людей відбирають зразки крові, епітелій з ротової порожнини та зразки слини. Процедуру зазвичай проводять безпосередньо у відділеннях судово-медичної лабораторії за дорученням слідчого або суду. 

У померлих зразки відбирають у відділі експертизи трупів. Це може бути будь-який біологічний матеріал: кров, м’які тканини, окремі кістки та їх фрагменти. Далі ці зразки направляють у відділення судово-медичної експертизи, де виділяється ДНК-профіль. 

Як порівнюють ДНК-профілі

ДНК-картку направляють до Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, де її додають до бази централізованого обліку генетичних ознак людини під унікальним ідентифікатором. Цей Його ідентифікатор присвоюють і при реєстрації невстановлених осіб. 

Далі встановлюються генетичні ознаки родичів загиблих, зниклих та невпізнаних осіб. Для цього у кожному управлінні поліції працюють робочі групи, які приймають заяви. 

Для пошуку зниклих безвісти кровних родичів потрібно звернутись до відділу поліції за місцем проживання із заявою про зникнення або пошук кровних родичів. Далі слідчий виносить постанову про відбір зразків біоматеріалу та призначення експертизи для виділення ДНК-профілю. 

Після цього ДНК-профіль родича теж відправляють до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини, де в автоматичному режимі порівнюються ДНК-профілі потерпілого та родичів. 

Експертиза може тривати до місяця. Якщо виявлять збіги, про це повідомлять орган, який призначив експертизу та проводить досудове розслідування. Далі відбувається інформування родичів загиблої особи. 

Спротив російській окупації, день 105