Як купити антибіотики
Фото: unsplash.com

Від початку серпня в Україні почали діяти правила, згідно з якими антибактеріальні препарати можна придбати за електронним рецептом. Проте в українців залишилось чимало питань щодо того, як саме це працюватиме. Міністерство охорони здоров’я дало відповіді на найпоширеніші з них.

Чи можна купити антибіотик без призначення лікаря?

Тепер будь-який антибактеріальний препарат можна купити тільки за призначенням лікаря. Рецепт на такі ліки може бути як електронним, так і паперовим, з інформацією про активну речовину, дозування та графік прийому. 

Хто з лікарів може виписати е-рецепт на антибіотик?

Це може зробити лікар будь-якого рівня медичної допомоги та спеціалізації: сімейний лікар, терапевт, отоларинголог, стоматолог, хірург тощо. До того ж право виписувати електронні рецепти мають як лікарі державних закладів охорони здоров'я, так і приватних.

Чи потрібна декларація для отримання е-рецепта? 

Декларація необов'язкова, але пацієнт має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ). Зробити це можна під час прийому у будь-якого лікаря. Якщо ж у закладі немає технічної можливості працювати з е-рецептами, лікар випише паперовий.

Як зареєструватися в ЕСОЗ для отримання е-рецепта?

Є два способи. Перший — це укласти декларацію із сімейним лікарем. Другий — зареєструватися на прийомі у будь-якого лікаря. Для цього при собі потрібно мати документ, що посвідчує особу (внутрішній чи закордонний паспорт, ID-картку, для дітей — свідоцтво про народження) та номер облікової картки платника податків (ІПН), якщо він є.

В якій аптеці можна купити ліки за е-рецептом?

Під час перехідного періоду — в будь-якій. Для цього достатньо пред'явити фармацевту отриману від лікаря інформаційну довідку або паперовий рецепт. Придбати антибіотики з е-рецептом можна тільки протягом 30 днів з дати його випуску. 

Чи можна погасити е-рецепт частково та придбати меншу кількість препарату, ніж вказана в рецепті?

Так, електронний рецепт дозволяє розділити покупку ліків на декілька разів. Отримувати рецепт повторно при цьому не потрібно. Під час покупки останньої частини ліків за рецептом фармацевт поставить на інформаційній довідці відповідний штамп та вкаже кількість відпущених ліків.   

З іншими питаннями стосовно виписки чи погашення рецептів у МОЗ радять звертатися на гарячу лінію НСЗУ "16-77" (гілка "7"). 

З 1 серпня українці почнуть отримувати електронний рецепт на антибіотики