Стрітення Господнє: традиції та заборони

Хто кого зустрічає?

Зі старослов’янської саме слово «стрітення» означає «зустріч». За віруваннями наших предків, в цей день зима зустрічається з весною. У релігійній традиції — людство зустрічається зі своїм Спасителем. Саме в цей день Марія з маленьким Ісусом прийшла до храму, де їх зустрів старець Симеон. Ця подія трактується як перехід від Старого Завіту до Нового Завіту.

Традиції: що робити на Стрітення

Головна традиція на Стрітення — освячення свічок. Роблять це під час святкового богослужіння в церкві. Такі свічки називалися «громичними». Їх приносили додому і зберігали протягом року. Предки вірили, що вони здатні оберігати будинок від бурі та смерчів, посіви — від граду і вітру, а людину — від удару блискавки, пристріту та хвороб. Коли траплялося щось подібне, в будинку запалювали «громичну» свічку.

Також на Стрітення освячували воду. За найдавнішою традицією, її навіть не носили в храм, а збирали з бурульок, що тануть. Використовували Стрітенську воду для лікування ран і хвороб, від пристріту та відьомських чар, кропили воїнів перед боєм та чумаків перед походом. Нею ж окропляли худобу під час першого вигону на пасовище після зими.

Заборони: що не можна робити на Стрітення

У церковній традиції в цей день не можна пропускати урочисте богослужіння (якщо не виходить відстояти його цілком, слід хоча б поставити свічку та помолитися). Також не можна йти з храму без свічки. У цей день заборонено займатися важкою фізичною працею. Виняток — робота, що робиться безоплатно для блага інших людей. Також в Стрітення не слід відправлятися в далеку дорогу — вона може закінчитися несподівано і погано.