У Луцьку інженер-механік Віталій Урбанович встановив сонячні батареї на даху власного будинку і не лише економить на оплаті за електроенергію, а й заробляє до 9 тис. гривень у місяць.

З січня 2014 року міні-електростанція, яка включає 45 сонячних панелей загальною потужністю 10 кВт, виробила 12 263 кВт-год, передає EcoTown.

За словами Віталія Урбановича, СЕС працює не на всю потужність через невдалий варіант даху, димоходи, які створюють тінь, та похмуру погоду, а найефективніша вона влітку. З мережі раціоналізатор бере мало електроенергії завдяки гібридному інвертору, який заряджає акумулятори й дозволяє накопичувати енергію.

«За електроенергію, яку віддаю у мережу, держава минулого року платила 3,89 гривні за кВт-год, з 25-го серпня 2015 року цей показник піднявся до 8,57 гривні, а зараз тариф ще більший, бо його прив'язали до курсу євро, - каже Віталій Урбанович. - Кожного місяця підписую акт про обсяг проданої електроенергії». 

Приміром, за місяць, протягом якого йшли дощі, лучанину заплатили 3042 гривні, а у найбільш погожий місяць він заробив 9300 гривень. Віталій Урбанович уклав угоду з обленерго до 2030 року.

Сьогодні електроенергію за «зеленим» тарифом можуть продавати домогосподарства, які експлуатують сонячні станції потужністю до 30 кВт(раніше 10 кВт). Однак якщо встановлювати СЕС зараз, тариф буде меншим – 4,80 гривні за кВт-год, каже раціоналізатор. «Краще збільшити ефективність тієї системи, що є, і продавати по 10 кВт-год, - пояснює Віталій Урбанович, додаючи, що спробує встановити станцію потужністю 30 кВт на будинку, де жила бабуся.

Раціоналізатор також планує замінити застарілий сонячний коллектор на сучасніший з ККД до 80-85%, а також поставити тепловий насос, для якого вже пробурив свердловини і привіз обладнання. Луцький інженер-механік, який за Радянського Союзу працював на Львівському заводі з ремонту обчислювальної техніки, встановлює обладнання власноруч інакше – обійшлося б надзвичайно дорого.

Альтернативними джерелами енергії Віталій Урбанович зацікавився ще у 2005-му на конференції з питань енергозбереження у Дублянах. 

«Я тоді багато почув, побачив і вже навіть хотів купувати сонячні панелі, але потім вирішив зачекати, - згадує фахівець. - Почав вивчати тему, познайомився з Романом Баб'ячком із Львівської області, який першим в Україні отримав "зелений тариф".

За словами раціоналізатора, сьогодні в Україні мало спеціалістів, які справді можуть дати слушну пораду та допомогти. «Компанії, які пропонують встановлення сонячних панелей, практично не мають такого досвіду і зазвичай розказують багато зайвого і неправильного, взятого з інтернету», - наголошує лучанин.

Віталій Урбанович радить не купувати сонячні батареї, які були у користуванні, бо їх з якоїсь причини зняли. Сам лучанин надає перевагу обладнанню німецького виробництва. «Німецькі сонячні панелі мені допомагає придбати один поляк, який правдами-неправдами купує їх на заводі(згідно із законодавством завод може продати продукцію тільки юридичній особі), - розповідає раціоналізатор. – Крім того, виникають проблеми з доставкою: беру з собою людей і по дві панелі на кожного завожу, бо дозволено тільки вантаж до 50 кілограмів вартістю 500 євро на особу».

Китайські панелі від німецьких відрізняються тим, що у перших штрих-код наклеєний на скло, а у других – знаходиться за склом, ділиться секретами лучанин.

Сонячна панель німецького виробництва обходиться лучанину у 180 євро - в Україні їх продають по 200 євро і вище. За словами Віталія Урбановича, на облаштування станції пішло близько 12 тисяч євро. «За старим тарифом СЕС окупилась би за 5 років і 9 місяців, а зі збільшеним – буде швидше», - сподівається раціоналізатор.

Усі фото: lutsk.rayon.in.ua