Скандал на Одеському міжнародному кінофестивалі: що сталося

З 14 по 23 жовтня у Варшаві проходив Одеський міжнародний кінофестиваль, який перенесли цьогоріч до польської столиці через війну, яку росія принесла на нашу землю. Останній день разом з переможцями приніс і непорозуміння. Що сталося?

З чого все почалося

Сьогодні журі ОМКФ оголосили переможців конкурсу, серед яких дві стрічки українських режисерів —"Бачення метелика" Максима Наконечного у номінації "Кращий повнометражний ігровий фільм" та "Терикони" Тараса Томенка у номінації "Кращий документальний фільм". Здавалося б, звідки взятися скандалу, але річ у тім, що другої номінації в регламенті фестивалю не існує. Так, нагорода, яку отримала документалка "Терикони", мала би дістатися команді одного з представлених на кінофестивалі короткометражних фільмів. А їх було там сім.

Як відреагувала спільнота

Першим про порушення правил конкурсу заявив на своїй сторінці у Facebook режисер Аркадій Непиталюк, чия короткометражка "ГКЧП" була у програмі кінофестивалю.

"Рішення журі Національного конкурсу цьогорічного Odesa International Film Festival для мене дуже подібне до рішення рф. І ті, і інші порушують правила і "стикаються з непереборним бажанням": рф — захопити українські землі, не зважаючи на усталені кордони, ОМКФ — порушити регламент і віддати приз не за призначенням. Я не про себе і свій фільм, а про фільми-дебюти, які довірилися фестивалю і фестиваль їх відібрав, викликав на конкурс і ... просто не помітив, ніби їх і не було, і ніби й конкурсу не було. Ви уявляєте, що це означає для дебютантів?! Це поставити підніжку на старті", — написав Непиталюк.

Обурення режисера підтримала засновниця PR-агенції Альона Лапенко. Крім порушення регламенту, вона також звернула увагу на відсутність вибачень чи нормальних пояснень з боку Одеського міжнародного кінофестивалю.

"ОМКФ віддавав статуетку з написом "за короткометражний фільм" команді, що працювала над повним метром, і ніяк не відзначила фільми з короткометражної секції. Такий фейл, ще й на міжнародній арені. Ну і як завжди, спочатку не згадали про короткий метр взагалі, а згодом додали одне речення "цього року не нагороджуємо". І класика — виправдання як результат, замість людяного визнання помилки", — написала Лапенко.

Водночас Тарас Томенко, чия робота взяла нагороду, проблеми в зміні регламенту не бачить і каже, що напис на призові організатори пообіцяли переробити. А щодо звинувачень на адресу ОМКФ — він вважає їх невиправданими, адже рішення "було прийнято головою журі". Про це Томенко написав у коментарі до допису Непиталюка.

 

Що кажуть в Одеському міжнародному кінофестивалі

Після гнівних дописів щодо порушень з боку ОМКФ, журі конкурсу не коментували ситуацію, проте ось як вони пояснили свій вибір після оголошення результатів:

"Короткометражне кіно — це завжди територія експерименту та молодого сміливого духу. Ми цінуємо роботу всіх кінематографістів, які взяли участь у конкурсі зі своїми історіями, але водночас ми зіткнулися з глибоким бажанням підтримати фільм про молоде та перспективне покоління. І ми сподіваємося, що режисери короткометражних фільмів підтримають нас у цьому нестандартному рішенні. Після довгих роздумів журі запропонувало присудити другу нагороду документальному фільму, котрий вносить важливий контекст у трагічну ситуацію, в якій опинилося українське суспільство. На прохання журі пропозиція була прийнята директоркою фестивалю".