Що буде з АТЕК?

АТЕК сьогодні

30 гектарів землі у Києві. Місцевість, де колись був розташований тракторний завод, ідеальна за логістикою, як для налагодження виробництва, так і для зведення житла та будівель соціального призначення, адміністративних, торговельних споруд, офісів, льодової арени, приміщень для гуртків, дитсадків, шкіл. Прохідна АТЕК розташована на проспекті Перемоги, який з’єднує західні спальні райони столиці з центром міста. Поруч станція метро «Святошин» та діюча залізнична колія. Тобто транспортна розв’язка зручна, як для людей так і для вантажів. На території АТЕК розташована льодова арена, де тренується дитяча збірна України з хокею. Забезпечення тренувального процесу фінансується нинішнім керівництвом компанії. Також тут є гуртожиток і тренувальна база полку «Азов» та Грузинського легіону — підрозділів, які брали безпосередню участь у бойових діях на Сході України.

Що було

У 2011-му році було розпочато процедуру банкрутства АТЕК. 20 років після того, як підприємство стало приватним, його власники намагалися налагодити бізнес виготовляючи техніку для будівництва та сільського господарства. Втім закінчилося це боргами перед бюджетом та «Київенерго». Відтак у серпні 2012-го року Господарський суд міста Києва, після восьми місяців судових слухань, визнав обґрунтованою вимогу енергопостачальників до АТЕК повернути борг. З цього моменту про колишнє виробництво можна забути. Такі реалії бізнесу, кон’юнктури ринку та його специфіки в Україні. У рамках справи про банкрутство був призначений арбітражний керуючий.

Що мало бути

У червні 2014-го року мажоритарним акціонером і головою наглядової ради АТЕК став бізнесмен Андрій Нагребельний. Він, разом з чинним генеральним директором підприємства Ларисою Іллєнко, розробляють план, згідно з яким на території колишнього АТЕК буде зведений комплекс:

  • 50 тисяч м.кв. — IT-hub (де науковці, дослідники, програмісти мали б нагоду втілювати свої розробки)
  • 300 тисяч м.кв. — бізнес-центр (офіси компаній)
  • 400 тисяч м.кв. — житловий фонд
  • 150 тисяч м.кв. — соціально-спортивні об’єкти (льодовий стадіон, спортивні секції, творчі гуртки для дітей та молоді, дитячий садок, школа)

Задля обслуговування містечка, його комунікацій, чотирьох підстанцій і всієї інфраструктури мали залучити 1000 співробітників. Hub, для IT-спеціалістів, передбачав 10 тисяч робочих місць.

Загальна сума інвестицій у цей об’єкт, який є невід’ємною частиною міста, мала бути 300 мільйонів доларів. Гроші планував вкласти іноземний інвестор.

Що сталося

У вересні 2014-го року суд, неочікувано для керівництва АТЕК, змінив арбітражного керуючого. Ним став Віктор Микитьон. До цього він був пов’язаний з кількома гучними банкрутствами. А вже у грудні того ж року комітет кредиторів вирішує розробити план санації підприємства та розглянути результати роботи Інвентаризаційної комісії. Простими словами це означає наступне: зацікавлені люди з’ясували, що залишки заводу їх цілком задовольняють, якщо їх розпиляти та продати. Відповідає за це новий, зручний арбітражний керуючий. Робить він це під прикриттям плану санації, тобто відновлення підприємства. Насправді відновлювати ніхто нічого не збирався, адже жодної копійки для цього витрачено не було. У відповідь на такі заходи керівництво АТЕК подало касаційні скарги до Вищого господарського суду. Їх підтримала і Державна податкова інспекція у Святошинському районі Києва. Втім їх так і не задовільнили. А ще у листопаді 2014-го на підприємство зайшли бійці батальйону «Азов» і співробітники УВС Київської області. До того ж проти чинного директора Лариси Іллєнко та голови Наглядової ради Андрія Нагребельного були порушені кримінальні справи за статтями 190, 191 та 203 ККУ (перевищення службових повноважень). Слід додати, що застосування цих статей до керівників приватного бізнесу є прецедентом для правників. Адже їх здебільшого застосовують до державних службовців. Усі звинувачення розсипалися у судах. Втім, з того часу АТЕК потопає у судовій тяганині замість реалізації інвестиційного плану. Час від часу на підприємстві відбуваються обшуки, тиснуть органи влади, МВС, СБУ.

Хто стоїть за судовими позовами

Євген Казьмін

2014-го року, для зведення комплексу, інвестору та керівництву АТЕК перш за все потрібно було вивести компанію з боргів та зачистити територію. Тобто утилізувати частину залишків старого заводу. Для цього була залучена компанія «КВВ груп» під керівництвом Євгена Казьміна. Це колишній кримський бізнесмен, інтереси якого були на пів-острові та у Донецькій області. Його фірма переважно займалася металобрухтом. Станом на 2014-й рік, після незаконної анексії Криму РФ, Казьмін нібито вивів свої активи на контрольовану українською владою територію. На той час фірма, яка начебто рятувалася від російських загарбників, потребувала замовлень, щоб залишитися на плаву. І, як знахідка була угода з АТЕК на утилізацію непотрібних залишків. Жодних зобов’язань виконано не було. Втім для нових партнерів Казьмін став головним болем на наступні роки. Він робив усе, щоб зірвати угоду з інвестором Але 2016-го року він сам опинився у слідчому ізоляторі. Його звинувачували у фінансуванні сепаратизму у Криму. Також було виявлено, що його фірма зовсім не переїхала з півострова, а її перереєстрували у російському федеральному окрузі Крим. Так його називають сепаратисти. Належить ця фірма родичам Казьміна, що взяли російське громадянство. До речі сам Казьмін цей факт не заперечує. Він просидів в ізоляторі усього 2 місяців. Його відпустили через те, що нібито пішов на угоду зі слідством. Що це була за угода — інформація відсутня. Взагалі повне звільнення за статтею фінансування сепаратизму в Україні не передбачене жодними угодами зі слідством. Втім Казьмин на волі. І продовжив намагання безкоштовно привласнити територію колишнього АТЕК. Та вже цього разу заручившись підтримкою нового спільника.

Світлана Зварич

Світлана Зварич — дружина відомого політика Романа Зварича. Вона теж відома вже кількома фінансовими скандалами, серед яких розкрадання 100 мільйонів державних гривень. В історії з АТЕК їй відведена роль тиснути на патріотичну складову. Мовляв, у час коли в країні війна, з АТЕК треба зробити ледь не танковий завод. Втім жодних конкретних планів з цього приводу представлено не було. Її намагання заблокувати роботу керівництва підприємства досить ефективно грають на руку Казьміну у відлякуванні інвестора, замороженні діяльності та подальшому розпилюванні старого заводу.

Роль полку «Азов»

Серед іншого Світлана Зварич тримала у заручниках, як територію колишнього заводу АТЕК, так і цілий підрозділ полку «Азов».

Річ у тому, що Зварич зареєструвала кілька благодійних фондів, які нібито допомагають вітчизняним волонтерам і бійцям на фронті. Під цією егідою вона звернулася до полку «Азов» про допомогу зайняти територію АТЕК. Бійці увійшли на завод, але поспілкувавшись із законними власниками, розібравшись у ситуації з’ясували, що Зварич таким чином намагалася вчинити рейдерське захоплення. Водночас чинне керівництво звернулося з проханням до полку «Азов» не залишати територію, аби завадити намірам Казьмина і Зварич розпиляти те, що залишилося від АТЕК. Спочатку ці громадяни кругом розповідали, що заручилися підтримкою українських вояків, а тепер погрожують їх прогнати з території підприємства. Самі азовці кажуть, що лише простежать аби не сталося незаконного розпилювання металобрухту. Сьогодні на території АТЕК є гуртожиток, тренувальний центр для азовців, також відведені ангари для ремонту техніки понівеченої у бойових діях на Сході України.

Політична складова

Директор АТЕК Лариса Іллєнко також є депутатом Обухівської районної ради. З виборцями цього округу активно працює народний депутат і найближчий соратник Президента України Ігор Кононенко. За словами Іллєнко нині їх намагаються зіштовхнути лобами. Щоб Кононенко задіяв загальнодержавні важелі у віджиманні та подальшому розпилюванні АТЕК. Світлана Зварич, використовуючи зв’язки свого чоловіка, цілком здатна це робити.

Що буде

Варіант перший: Казьмін і Зварич розпиляють завод, привласнять гроші і покинуть територію напризволяще

Варіант другий: правосуддя пристане на бік тих у кого є конкретний план дій та затверджена соціальна програма. На сьогодні АТЕК і його керівництво відповідають за соціальний сектор від станції метро Святошин до станції метро Нивки. У разі розв’язання конфлікту на їхню користь місто отримає зелені насадження, школи, дитсадки та інші об’єкти комунального значення у радіусі кількох кілометрів у столиці. І, звісно, буде реалізований затверджений владою міста план освоєння території АТЕК. Ці проекти розроблені, мають конкретне фінансове підґрунтя і чекають підписання учасників. Тільки коли закінчиться судова тяганина.

Джерело