Тризуб і Берегиня: Україна дала назву планеті та зірці

Міжнародний астрономічний союз підбив підсумки конкурсу, в якому понад сто країн світу обирали свої назви для однієї зірки та екзопланети. Про це повідомляє ВВС.

Державам — учасницям конкурсу дали можливість придумати назву для однієї з планет за межами Сонячної системи та для зірки, навколо якої ця планета обертається. Раніше вони мали тільки порядкові назви з цифр і букв.

Кожна держава обирала свої назви на національному голосуванні. Конкурс тривав півроку. В червні астрономи роздали країнам-учасницям по парі «зірка — планета» і дали майже чотири місяці на прийом заявок, два тижні на відбір номінантів і ще місяць — на проведення національного голосування.

Запропоновані небесним тілам назви мали «належати об’єктам, людям або місцевостям, які мають велике і тривале культурне, історичне чи географічне значення», або «бути тематично пов’язаними з небом, астрономією, сузір’ям, в якому розташована система».

Цього вівторка Міжнародний астрономічний союз підсумував результати конкурсу і присвоїв імена більш ніж сотні планет.

Українці серед майже сотні пропозицій вибрали ім’я Берегиня для зірки HAT-P-15 в сузір’ї Персея. Назву дали на честь національної богині — берегині домашнього вогнища і захисниці землі. На її честь в 1985 році вже була названа одна з рівнин Венери.

Для екзопланети вибрали ім’я Тризуб — стародавній слов’янський символ і герб України.

Для порівняння, сусіди України, поляки, свою зірку в сузір’ї Пегаса назвали Солярис — на честь знаменитого роману Станіслава Лема. А велитенську екзопланету там назвали Піркс.

Нагадаємо, Україна посіла 39-е місце в рейтингу 80 наймогутніших країн світу за підсумками 2019 року. Рейтинг Power опублікував американський журнал U. S. News & World Report.