У Києві збудують перші в Україні центри переробки відходів та рекультивують 5-й полігон

В столиці України розробили Концепцію поводження з твердими побутовими відходами, які утворюються в місті. Київ планує перейти від небезпечного методу захоронення до сортування, в тому числі на побутовому рівні, і переробки сміття.

Це допоможе покращити екологічну ситуацію в столиці, оскільки мова йде про впровадження нових європейських практик поводження з відходами.

За словами заступника голови Київської міської державної адміністрації Петра Пантелеєва, запропонована схема поводження з побутовими відходами у Києві передбачає створення нових центрів поводження з відходами, де буде передбачене сортування побутових відходів з максимальним відбором ресурсоцінних компонентів: скла, пластику, металу та паперу, так званого умовного палива.

"У Києва є чітке бачення того, як повинна розвиватися сфера поводження з відходами. Ми розпочали протиаварійні заходи на полігоні номер 5, розробляємо проект його подальшої рекультивації, паралельно вивчили найбільш реальні для нас технології переробки сміття і вже намітили можливі локації майбутнього будівництва. Також міська влада вважає необхідним створити прозору систему адміністрування сфери поводження з ТПВ, яка передбачала б повний контроль зі сторони територіальної громади міста Києва за обсягами утворення та рухом відходів. Це унеможливить порушення й намагання вивезення сміття на стихійні звалища", — зазначає Пантелеєв.

Також заступник голови КМДА заявив, що у планах міської влади реконструкція сміттєспалювального заводу "Енергія" зі створенням сучасної системи газоочищення та побудова п'яти сучасних сміттєпереробних підприємств потужністю від 350 тис. т/рік до 450 тис. т/рік.

На сьогодні у Києві утворюється близько 1,2 млн тонн ТПВ, з яких на сміттєспалювальний завод "Енергія" йде 253,8 тис. тонн, на полігони та звалища відправляється 946,2 тис. тонн (у т. ч. на полігон №5 прийнято 315,7 тис. тонн, на полігон №6 — 97,8 тис. тонн, решту 532,7 тис. тонн розміщено на невстановлених звалищах області).

Ініціативи міста підтримали й в експертному середовищі.

Так, Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру "Інститут міста", зазначив, що концепція співвідноситься з європейським підходом, адже спрямована не лише на перероблення відходів, а й стимулювання мешканців до зменшення обсягів сміття.

"У світі давно застосовують економічні інструменти, такі як стимулювання чистих закупок або встановлення обов’язкової оплати споживачами за певний предмет чи елемент пакування, який би в іншому випадку видавався безкоштовно. Насправді в місті йде сортування сміття, але воно має тіньовий та стихійний характер: безхатченки копирсаються в сміттєвих баках та виймають усе, що можна здати як вторсировину: папір, пластик, скло, метал. За такого підходу нічого буде сортувати на нових сортувальних станціях. Отже впровадження нової системи в Києві потребує вжиття певних заходів: встановлення закритих антивандальних контейнерів та, ймовірно, закриття пунктів прийому такої вторсировини, а можливо, їх перепрофілювання на міні-сортувальні пункти", — зазначив він.

Як підкреслюють експерти, принципово нова система поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ), запропонована Києвом, є розумною імплементацією найкращого європейського досвіду та побудована з урахуванням принципів Директиви ЄС "Про відходи" та скасування деяких директив.

Про актуальність нової державної політики, що базуватиметься безальтернативно на європейських підходах з урахуванням українських реалій, говорять і в Міністерстві екології та природних ресурсів.

Зокрема, директор департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Міністерства екології та природних ресурсів України Сергій Лук’янчук наголошує, що на рівні міністерства розроблена Національна стратегія поводження з відходами, яка по суті є першим за 25 років стратегічним документом національного рівня, що визначатиме державну політику у сфері поводження з відходами в найближчі десятиліття.

Стратегія включена до Програми діяльності уряду та плану заходів з її виконання на 2017 рік.