Міста-держави Європи

Цей новий світовий порядок не буде "глобальним селом" національних держав, бо глобалізація роз'їдає національний суверенітет. Швидше за все, це буде широка мережа напівнезалежних міст-держав, можливо, що нагадуватиме Ганзейський союз і інші середньовічні торгові альянси.

Одна з відмінностей між містами-державами середньовіччя і містами ХХІ-го століття – спадна значимість Європи. Навіть якщо половина світу вже живе в містах, урбанізація все ще прискорюється – але головним чином в Африці і Азії. Протягом наступних 20 років 275 мільйонів індійців, за прогнозами, переселиться з сіл у міста. До 2025 року Китай буде мати 15 мегаполісів з 25 мільйонами жителів кожен. Європа не матиме жодного.

Проте, можливо, Європу теж вже можна уявляти як мережу міст-держав, а не клаптиків національних держав. Їм може далеко по розмірах до таких мегаполісів як Мехико чи Мумбаї, але найбільші міста Європи вже вийшли за межі своїх країн імають більше спільних характеристик з аналогічними метрополіями, аніж з глибинкою всередині власної країни.

В цілому Європа налічує 305 міст з населенням понад 200 000 чоловік, а також 99 метрополій з населенням більш 1 мільйона чоловік. Найбільші з них далеко переросли межі своїх історичних міських ядер. Метрополія Лондон має населення близько 13,6 млн, з яких тільки 24 відсотків живуть у Внутрішньому Лондоні. Метрополія Парижа – це 11,9 мільйона городян, не більше 19 відсотків з яких живуть в історичних кордонах Віль-де-Париж. На третьому і четвертому місцях знаходяться метрополії в Іспанії: Мадрид (6,4 млн) і Барселона (5,4 млн). П'яте і шосте місце німецькі: Рурська область і Берлін (обидва приблизно по 5 мільйонів).

Ця карта показує найбільші з агломерацій Європи. При збереженні географічної форми континенту, карта і стирає національні кордони, і показує, з миттєвою ясністю які є основні міські центри Європи: Лондон, Париж і Стамбул ­– всі мають більше ніж по 10 мільйонів жителів. Потім йдуть іспанські та німецькі мегаполіси. Тільки Афіни і три найбільших міста Італії є іншими великими конурбаціями. У іншій частині Європи домінують мегаполіси середнього розміру, такі як Франкфурт, Бірмінгем, Будапешт, або Лісабон, або більш дрібні, такі як Антверпен, Гданськ, або Більбао.

Протягом більшої частини ХХ-го століття зростання міст, здавалося, лишилося у минулому, принаймні, в Західній Європі, де історичні міські ядра були спустошені. Внутрішній Лондон втратив 55 відсотків своїх жителів у період з 1911 по 1991 рік, населеність Віль-де-Париж скоротилася більш ніж на 25 відсотків у порівнянні з 1921 р. Населення Копенгагена скоротилася на 35 відсотків за той самий відрізок часу. Більша частина з них переселилася до передмість, поширюючи міську культуру далеко за межі основного міста.

Починаючи з 2000 року "міське осушення" було припинено, в основному в результаті міграції з поза меж національних кордонів. Проте, не всі міські центри ростуть з тією ж швидкістю – або ростуть взагалі. Всі міські центри Італії і Греції втрачають жителів, так само як Рур і Катовіце, Острава і Бухарест. Найбільші переможці? Стамбул і Анкара, а також два інших турецьких міст, а Брюссель і Амстердам – ​​все набирає більше 2 відсотків Р.А. Зростання більш скромне, на рівні 1 відсотка, демонструють англійські та скандинавські міста, а також ціла розсип міст по всій Європі і Туреччині.

Джерело: Платформа розвитку міст