Комуналка по-новому: чого чекати українцям від прийнятого Радою закону
Фото: Depo.ua

Верховна рада України прийняла в другому читанні законопроект про житлово-комунальні послуги. Про це повідомляє "Ліга".

За словами автора проекту, заступника голови Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Олени Бабак, він спрямований на реалізацію раніше прийнятого закону про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку. Зокрема, він повинен урегулювати питання встановлення лічильників і оцінки якості послуг, що надаються.

Так, згідно із законопроектом, ЖЕКи позбавляються права на монополію в наданні комунальних послуг. Документ позбавляє місцеві органи влади права встановлювати тарифи на ряд послуг, що виділяються з комплексу послуг ЖКГ і плата за які формує загальний тариф по обслуговуванню багатоквартирних будинків. До таких послуг належать: переробка та захоронення побутових відходів, централізоване опалення, постачання холодної води тощо.

Споживачі зможуть відключатися від системи централізованого опалення і подачі гарячої води. Однак в багатоквартирних будинках таке право матиме лише колективний споживач. Також споживачі зможуть розірвати договір з постачальником комунальних послуг, однак попередити про це повинні будуть за два місяці. Окрім того, договір зі споживачем зможе розривати компанія, яка надає комунальні послуги, якщо клієнт їх не оплачує, або звертатися до суду, якщо споживач порушує правила договору. Ціни і тарифи будуть встановлюватися за домовленістю сторін, крім тих випадків, коли ціни і тарифи є регульованими.

З 1 січня 2019 року вводиться пеня за кожний прострочений день оплати комунальних послуг. За рік максимальна сума пені становитиме 3,65% від суми заборгованості. Однак пеня не нараховуватиметься, якщо у держави є заборгованість перед споживачем за субсидіями або заборгованість по зарплатах бюджетників. 

Прийнятий законопроект також дає Кабміну право встановлювати лише порядок формування тарифів на послуги щодо поводження з твердими побутовими відходами. А тарифи для споживачів будуть встановлювати компанії, що отримають право надання цих послуг.

Раніше повідомлялося, що жителям столиці повернуть гроші за комуналку.