Їхати не варто, залишатися

В 2005 році відмовитись від інтерв’ю в Варшаві на виграну грін карту було легким рішенням. Мені було 22, «Ющенко-ТАК!», «разом нас багато», віра і надія на швидкий розвиток України.

Минуло десять років, у дружини з’явилась можливість отримати грін карт через возз’єдання сім’ї, і ось тут вибір їхати/залишатися затребував напруженого аналізу і багатьох вечорів роздумів. За 5 поїздок в США я прожив там всього 21 місяць, і кожен місяць — це джерело натхнення для особистого росту та стимул не сидіти на місці.

Та врешті ми залишаємось жити в Україні. Хотілось би пояснити чому, не протиставляючи причинам тих, хто їде, адже у кожного своя історія і індивідуальна ситуація.

Більше того, бачу як їдуть в розвинений світ талановиті і працьовиті люди. У XXI столітті основний капітал — це люди і знання. Мало хто з державних мужів усвідомлює, що втрата Україною розумних емігрантів критично небезпечна для майбутнього порівняно з втратою територій! Будь я у державній владі, зробив би все для подвійного громадянства українцям з США, Канади, Австралії та ЄС, можливості жити на дві країни і електронно голосувати на національних виборах. Але це інша історія, повернемось до реальності :)

Отже, перерахую невичерпні причини, чому ми хочемо і далі жити в Україні.

Найкраща в світі система оподаткування доходів фізичних осіб

ФОП заплатив 5% з доходу до 5 млн на рік, все решта зароблене залишилось. Це справедливо — низька якість послуг держави, низькі податки. А якщо я хочу підтримати наприклад армію чи освіту, добровільно зі свого доходу віддаю на конкретні проекти чесним волонтерам.

За 2-3 роки можна зібрати на квартиру

Середньостатистичний ІТшнік цілком здатний щомісяця заощаджувати 39 тис грн. За два роки це двокімнатна квартира в новому будинку в передмісті класу комфорт чи бізнес. За три роки це схожа квартира в спальному районі Києва.

Люди

Часто можна почути про похмурі обличчя в маршрутках і хамство в метро. Українцям, звісно, ще далеко до толерантності європейців в громадському транспорті чи привітності американців в черзі. Але в більш широкому сенсі ми самі обираємо людей, з якими співпрацюємо чи розважаємося. Моє коло спілкування переважно підприємці, ІТшніки та випускники Могилянки. Вони ціннісно та ментально мало чим відрізняються від однолітків в Західній Європі та Північній Америці, однак спільних інтересів у нас більше.

Друзі

Ми вже 10 років граємо щонеділі ранку в волейбол групою Делойт алюмні. З університетськими друзями раз в рік ходимо в баню, хоч і не в Новий рік:) З іншими друзями є традиція раз на весну і осінь вибратись в театр. Ці і інші традиції не хочеться втратити в житті. Та найважливіше, що з усіма друзями є спільний контекст. Очевидно, я вже ніколи не матиму свою команду в фіналі Суперболу, бо мене хвилюють матчі збірної України і Динамо Київ.

Смачні домашні продукти за низькою ціною

Овочі та зелень від бабушок, житній хліб, літні ягоди, справжні сир, кефір і сметана, мед від пасічника, курка, індичка та кролик від фермера, список можна продовжувати. З роками і новими подорожами все більш помічаю, що скуштувати цікаво все, але на кожен день смачно харчуватися продуктами, які ростуть на цій землі.

Дешеві послуги і медицина

Якісна стрижка в Києві не відрізняється від аналогічної в Європі та США, окрім нижчої в 5-10 разів вартості. Набувають популярності стоматологічні тури в Україну, різниця в цінах така, що для іноземців і квиток і проживання повністю окупаються при комплексному лікуванні зубів. Також ми з дружиною купуємо медицинську страховку і окремо створили депозит Здоров’я, ці речі створюють почуття захищеності.

Освіта

Як не дивно, якісна освіта все ще доступна і безкоштовно. В Києві успішно працюють Могилянка, КПІ, КНЕУ та КНУ ім. Шевченка, є багато достойних вузів в інших містах, а, наприклад, середня освіта посідає по якості 38-ме місце в світовому рейтингу. Крім того, з ІТ доходами немає проблеми забезпечити дитині приватні курси розвитку, спорту, творчості, навіть наймати індивідуальних тренерів.

Батьки

З роками в батьків здоров’я аж ніяк не додається, все більше вони потребують підтримки та позитивних емоцій. На Різдво ми традиційно їздимо у Вінницьку область, на Пасху в Харків. Ці та інші зустрічі дарують трішки щастя та радості нам і близьким.

Самореалізація

Переїзд на схожу роботу за кордон можливий тільки для суто технічних спеціалістів. За якість мого андроід програмування навряд чи хтось колись заплатить гроші, але я розвиваюсь як професіонал в сфері управлінських фінансів та інвестицій. Крім власне професійних знань, є ще дуже цінний «нетворк», завдяки якому можна знайомитися з цікавими людьми, створювати бізнес партнерства та просто обмінюватися практичним досвідом.

Самореалізація не обмежуються тільки роботою. В мене активна роль в двох некомерційних проектах (об’єднання випускників та проект розвитку фінансової грамотності), і ще до десятка ініціатив, яким несистематично допомагаю часом або грошима. Коли береш — наповнюєш руку, коли віддаєш — наповнюєш серце.

Інтеграція в світовий простір

Фізичне місцезнаходження в Україні аж ніяк не заважає бути інтегрованим в світову культуру в частині розваг. Коли є англійська, то «Game of Thrones» та «House of cards» в оригіналі, вся світова музика через Google Play за 59 грн/міс, підписка на Bloomberg BusinessWeek та Forbes, останні книги через Amazon Kindle та багато іншого на відстані кількох кліків на дівайсі. Останнім часом в цьому списку крім розваг все важливіше місце посідає і самоосвіта завдяки Coursera. На днях до речі написали, що MIT робить відкритими всі свої матеріали.

Свій кірпічик в будівництво держави Україна

У війни США за незалежність від Британії в другій половині 18-го століття велику роль відіграла militia — самоорганізовані озброєні громадяни, які захищали свій штат та своє місто. Завдяки всім нам, включаючи владу, діаспорян, волонтерів і кожного, хто допомагав, вдалося прогнати бандитів, потім майже з нуля створити збройні сили і зупинити агресора в 2014.

В Україні такий час, що активне громадянське суспільство повільно, але змінює на краще і владу, і країну. Немає поки однієї близької до ідеалу партії, але є багато порядних і компетентних представників громадян у владі, які заслуговують на підтримку.

Наведені тільки раціональні причини, чому ми прийняли рішення залишитись. Мозок, як відомо, — це логічна і емоційна половинки. Тобто є також і просте людське бажання жити в рідній країні.

В цьому контексті мені подобаються три правила від Павла Шеремети «Нічого не очікуй, нікого не звинувачуй, щось роби». А роботи для ІТшніків вдосталь.

Джерело: DOU