Екологічна мода: 7 правил усвідомленого споживання

8-9 вересня в Києві пройде платформа Sustainable Fashion Pad в рамках Kyiv Maker Faire. Це перша українська платформа про свідому моду. На вас чекатиме два дні лекцій та майстер-класів, ви зможете навчитися розписувати взуття, шити авоськи, спробувати себе в українському килимовому ткатцтві і не тільки. 

Як далі любити свій одяг і продовжувати його носити, коли у магазинах майорять новинки і шепочуть «купи мене!»? Перш ніж ви втратите свій розум при вигляді -70%, ми привідкриємо вам завісу впливу індустрії моди на нашу планету. 

Чим моя футболка H&M відрізняється від футболки Gucci?

Міжнародна експансія магазинів швидкої моди посилює проблему в глобальному масштабі.

Fast fashion фокусується на швидкості та низьких витратах, для того щоб знову і знову представляти нові колекції, копіюючи образи знаменитостей чи нішевих брендів. Виробляючи дешево і багато, мас-маркет робить одяг «одноразовим».

Це особливо небезпечно для навколишнього середовища, оскільки тиск на зниження вартості та часу, необхідного для отримання продукту від дизайну до цеху, означає, що екологічні витрати будуть скорочені.

Критики fast fashion вирізняють забруднення води, використання токсичних хімікатів та підвищення рівня текстильних відходів найбільше серед негативних наслідків. 

Photo by micah. on Unsplash

Що не так з цими тканинами? Наприклад, з поліестром?

Поліестер - найпопулярніша тканина в індустрії моди.

Коли поліефіри одягу промиваються у побутових пральних машинах, вони відділяють мікрофібри, які додаються до зростаючого рівня пластику в наших океанах. Ці мікрофібри дуже дрібні і можуть легко проходити в каналізацію, а також очисні споруди. Вони не є біологічними, і тому вони являють собою серйозну загрозу для водного життя.

У харчовому ланцюжку це виглядає так: маленькі істоти, такі як планктони, їдять мікрофібри -> риба та молюски -> людина.

Загалом текстильне виробництво використовує величезну кількість води, більша частина якого змивається в водні шляхи, навантажені забруднюючими речовинами, такими як відбілювачі, кислоти, фарби і барвники. 

Що мені варто зробити, як покупцю? Я що, маю перестати купляти одяг і одягати лише старе?

Позбавтеся від помилкового уявлення про те, що стійка мода означає тільки в'язання власного одягу. Є багато невеликих та легких змін, які ви можете зробити. В сукупності вони будуть мати велике значення для навколишнього середовища, як соціально, так і екологічно.

1. Купувати менше і вибирати більш якісні речі, які зроблені якомога більше етично.

2. Думати про те, де і як виробляється одяг, з чого виробляється кожна деталь. Там, де це можливо, не купляйте синтетичні матеріали на основі нафти, такі як поліефір і нейлон, які насправді є пластмасами. Кожен раз, коли такі тканини перуться, вони втрачають тисячі мікроволокон, які в підсумку забруднюють річки і океани.

Фото: adweek.com 

3. «Reuse, Reduce, Recycle» (повторне використання, скорочення, переробка) - кожен продукт, який ми купуємо, має вплив навколишнє середовище, від матеріалів, які використовуються для його створення, до вуглекислого газу, який виділяється в процесі виробництва. Тому перш ніж купувати, запитайте себе, чи дійсно це потрібно.

4. Пластик нікуди не зникає. Сьогодні мільярди кілограмів пластику складають 40 відсотків світових поверхонь океану. Щороку тисячі морських птахів, морських черепах, тюленів та інших морських ссавців гинуть від пластмаси та сміття. Як почати скорочувати свої пластикові відходи? Використовуйте багаторазові пляшки для води, контейнери, сумки та торбинки для покупок. Відмовтесь від пластикових пакетів у магазині та пластикових соломинок.

Фото: rebag (Facebook)

5. Обирайте одежу, зроблену з природних тканин, також обережно. Близько половини одягу і текстилю в світі виготовлені з бавовни, яка зазвичай вирощується з використанням пестицидів і потребує значної кількості води. Бамбук рекламується як етичніший варіант, але навіть якщо рослина екологічно вирощується, токсичні хімікати часто використовуються в процесі перетворення бамбука в тканину. Якщо ви свідомо вирішуєте придбати одяг, зроблений з використанням переробленого матеріалу або нового волокна, ви підтримуєте компанії, які створюють нові ринки. Уникайте токсичних впливів, пов'язаних зі звичайним текстилем.

Фото: thegermanedge.com 

6. Якщо одяг виглядає поношеним або зламався, не поспішайте відправляти його у смітник. Більшість проблем з одягом легко піддаються коригуванню: наприклад, зламані ґудзики чи дірка . Лагодження - це також можливість зробити ваш одяг навіть кращим за новий. Одне творчо зремонтоване вбрання може не врятувати планету, але може надихнути трьох інших людей дати одягу друге життя, а самим стати більш обізнаними.

7. Хто з нас не буває імпульсивним в плані покупок? Наступного разу, коли ви відчуєте бажання купити якусь річ, задайте собі питання: «Мені дійсно потрібно це?»

Фото: flipboard.com 

У кінцевому підсумку, найкраще, що ми можемо зробити, це тримати наш одяг у робочому стані довше, і купувати менше нових речей.

Читайте також наш спецпроект про безцінні моменти Незалежності