Укриття в школі

Освітній омбудсмен України Сергій Горбачов пояснив, чи можна буде використовувати підвальні приміщення в навчальних закладах як укриття в разі повітряної тривоги.

Відповідно до законодавства, підвальні приміщення дійсно можна використовувати як споруди подвійного призначення та як найпростіші укриття. Однак такі приміщення мають відповідати мінімальним вимогам безпеки та повинні бути відповідно облаштовані.

Чи підходить той або інший підвал для укриття учнів або студентів, вирішує спеціальна комісія після його обстеження. І саме від рішення цієї комісії залежатиме, чи можна розпочинати у закладі освіти очне навчання.

Найпростіше укриття повинне забезпечувати можливість безперервного перебування в ньому людей протягом щонайменш 48 годин. Водночас чітких вимог щодо конструкції, матеріалів та інших конструктивних рішень в найпростіших укриттях наразі немає. Але для забезпечення захисту від звичайних засобів ураження опорні та зовнішні огороджувальні конструкції (стіни, перекриття, покриття) споруд мають бути виготовлені із залізобетону, цегли або інших кам’яних матеріалів чи інших матеріалів за умов їх заглиблення у землю.

В найпростіших укриттях мають бути:

  • місця для сидіння та лежання
  • ємності з питною (два літри на добу на одну людину) та технічною водою (якщо нема централізованого водопостачання)
  • контейнери для зберігання продуктів
  • виносні баки, що закриваються, для нечистот (якщо немає каналізації);
  • резервне штучне освітлення;
  • первинні засоби пожежогасіння;
  • засоби надання медичної допомоги;
  • засоби зв’язку та оповіщення (телефон, радіоприймач);
  • шанцевий інструмент (лопати, ломи, сокири, ножівки тощо).

За можливості, найпростіші укриття також потрібно забезпечити додатковим обладнанням, інструментами та інвентарем відповідно до норм, установлених для захисних споруд.

Отже, щоб підготувати підвальне приміщення для використання як укриття, в ньому необхідно прибрати, винести зайві речі, укріпити віконні отвори та закласти їх мішками з піском (якщо вони є), демонтувати тимчасові перегородки, звільнити проходи, укріпити вхідні двері, перевірити електропроводку та освітлення, створити запас електролампочок (свічок, ліхтариків), облаштувати вентиляційні отвори, облаштувати санвузли, створити запаси води, продуктів тривалого зберігання, теплих речей.

Більше інформації про облаштування укриттів в підвальних приміщеннях можна знайти на сайті освітнього омбудсмена.

На Київщині частина шкіл і дитячих садочків не мають укриттів