Які права мають працівники під час карантину — короткі відповіді на головні питання

Чи зберігається зарплата, як піти у відпустку та чи може роботодавець залучати працівника на непрофільні роботи — як працюватимуть українці під час карантину? На ці та інші запитання НашКиїв.UA відповіли юристи ГО «Трудові ініціативи» Георгій Сандул та Інна Кудінська.

Я можу піти в оплачувану відпустку під час карантину?

Так, це дозволено, але вона зарахується як основна. Тобто якщо ви запланували оплачувану відпустку, наприклад, влітку, але використаєте її під час карантину, віддихнути літом ви не зможете. Простіше кажучи, кількість днів, яку ви «витратите» під час карантину, в подальшому відшкодовано не буде.  

На скільки днів під час карантину я можу піти у відпустку «за власний рахунок»?

Верховна Рада України 17 березня проголосувала законопроект № 3219 щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби на період карантину.

Згідно цього закону, обмеження щодо 15 днів відпустки без збереження зарплати під час карантину знімається. Тобто, відпустка «за власний рахунок» може тривати весь карантин. До того ж, це ніяк не вплине на таку ж відпустку надалі ― незалежно від кількості днів «за власний рахунок» під час карантину, пізніше ви зможете взяти всі 15 днів. 

Чи оплачується відпустка під час карантину?

Якщо це оплачувана відпустка — так, якщо «за власний рахунок» ― ні.

Чи може роботодавець примусово відправити мене у відпустку «за свій рахунок» або в оплачувану відпустку?

Ні. Це може відбутись лише з ініціативи самого працівника.

Що робити, якщо я працюю неофіційно?

Така ситуація є вкрай поширеною, тому доцільно повідомити роботодавця про свій намір звернутися до Державної служби з питань праці щодо притягнення його до відповідальності. Адже за статтею 265 Кодексу законів про працю, за неофіційне працевлаштування для роботодавця передбачено штрафи — у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного такого працівника (47 230 грн). До юросіб та ФОПів, які використовують найману працю та платять єдиний податок 1-3 груп, застосовується попередження.

Ймовірність штрафу завжди є фактором протверезіння для роботодавця, адже якщо вже не влаштував офіційно, то під час карантину дай працівнику гарантії у якості віддаленої роботи. 

Але в разі неусунення порушень слід звернутися до Держпраці із відповідною заявою. 

Чи можна під час карантину працювати з дому?

У зв`язку з карантином багато організацій переходять на дистанційний режим роботи, хоч українським законодавством такий формат в повній мірі не врегульован.

Втім, за проголосованим 17 березня законопроектом № 3219, під час карантину роботодавець може доручити працівнику, у тому числі держслужбовцю і службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати роботу вдома.

Але, згідно з прийнятим Радою законом, це лише право, а не обов'язок роботодавця. У будь-якому випадку ― вимагайте офіційного документа про встановлення дистанційного режиму роботи із збереженням вашої заробітної плати, аби не опинитися в подальшому в неприємній ситуації звільнення «за прогул» через відсутність на робочому місці.

Що робити, якщо роботодавець не відпускає мене працювати з дому, якщо я можу виконувати свою роботу дистанційно?

Прийнятий Верховною Радою закон № 3219 лише рекомендує переведення на дистанційну роботу, але не зобов’язує роботодавця. Тому якщо підприємство працює, але вас не відпускають працювати з дому, коли така можливість є, одним із варіантів, аби убезпечити себе, є відпустка. Проте варто колективно звернутися до роботодавця про переведення на дистанційний режим роботи, оскільки забезпечення безпечних умов праці є його безпосереднім обов'язком. 

Чи можуть мене звільнити під час карантину?

Звільнити працівника у зв’язку з оголошенням карантину роботодавець не має права. Карантин ― не є офіційною підставою для звільнення. Кодекс законів про працю передбачає багато інших підстав для припинення трудового договору ― прогул, невідповідність займаній посаді, реорганізація, ліквідація підприємства, тощо.

Якщо, наприклад, ви працюєте за строковим трудовим договором, який закінчується 25 березня, і роботодавець далі не продовжує договір, вас можуть законно звільнити, незважаючи на карантин.

Проте пам’ятайте, що звільнення з ініціативи роботодавця в період перебування працівника у відпустці або на лікарняному, відповідно до ч.2 ст.40 Кодексу законів про працю України, заборонено. 

Тепер розглянемо дві ситуації. Перший випадок ― юридично оформлений простій на підприємстві. Звільнення працівників може відбуватися з підстав, визначених Кодексом законів про працю, наприклад за прогул. Другий випадок ― простою юридично немає, але організація фактично не працює. Звільнення в такій ситуації можливе.

Тому, аби не бути в майбутньому звільненими, уважно перевіряйте, чи оформлено простій на підприємстві, яка форма роботи вказана в наказі роботодавця (дистанційна чи на офіційному робочому місці) та чи ознайомлені працівники з наказом.

Чи мусить роботодавець забезпечити мені безпечні умови праці, якщо мене неможливо перевести на дистанційну роботу? Чи повинен він вживати додаткові заходи безпеки?

Роботодавець зобов'язаний забезпечувати безпечні умови праці. У цій ситуації, що зараз ― з урахуванням протиепідеміологічних заходів.

У випадку, коли робота пов’язана з додатковими факторами ризику для здоров’я ― у ситуації з коронавірусом це, наприклад, медики та продавці ― роботодавець зобов’язаний подбати про безпеку працівника, як це передбачено чинним законодавством. Наприклад, медики повинні бути забезпечені захисним одягом та масками.

Також за порушення правил карантину та заходів з попередження розповсюдження захворювань передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Ця норма поширюється і на роботодавців.

Втім, найбільш безпечними умовами, звичайно, є віддалена робота зі збереженням заробітку.

Чи маю я право на заробітну плату під час карантину?

Так. За ч. 3 ст. 113 Кодексу законів про працю, якщо ваша організація визначила період карантину як простій, а працівником зберігається його зарплата.

Якщо роботодавець не оформив простій, тоді підприємство де-юре вважається таким, що працює. Іншим варіантом може бути переведення всіх на дистанційну роботу, для чого видається окремий наказ роботодавця.

Але в усіх цих випадках заробітна плата повинна виплачуватися. Карантин – не є юридичною підставою для звільнення роботодавця від сплати заробітної плати.

Моя організація через карантин не працює. Чи збережеться в мене зарплата за цей період?

Так, якщо карантин кваліфікован як простій за ст.113 Кодексу законів про працю, або якщо ви знаходитесь в щорічній основній/додатковій відпустці. Тому колектив має вимагати юридичного оформлення простою. 

Моя організація через карантин не працює. Чим роботодавець повинен зайняти мене? Чи може він вимагати виконувати непрофільні обов’язки?

Працівник у будь-якому випадку має виконувати лише свою трудову функцію згідно умов трудового договору. Відповідно до ст.31 Кодексу законів про працю, власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. Навіть, якщо через карантин працівник не має змоги безпосередньо виконувати свої трудові обов’язки.

А що робити тим, в кого є діти? Чи можуть батьки піти у відпустку із збереженням заробітної плати у зв'язку з закриттям шкіл та дитячих садочків?

Для догляду за дитиною можна взяти частину щорічної відпустки, якщо вона ще не використана в цьому році, або ж взяти додаткову щорічну відпустку по догляду за дитиною. Вона передбачена ст. 19 Закону України «Про відпустки». Але її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Прийнятий парламентом закон № 3219 не змінює цю норму.

Чи може держава притягнути мене до примусових робіт?

Ні, не може. Примусова праця в Україні заборонена.

«Власник «Пян-Се бару» через коронавірус скасував відпочинок в Єгипті, але туроператор не повертає гроші. Хто правий?»