«Це ганьба на весь світ», — українка в Китаї про події в Нових Санжарах

Зранку 20 лютого до України прилетів літак з 72 евакуйованими в китайського Уханя. Увечері їх доставили в санаторій Нацгвардії в Нових Санжарах, що на Полтавщині. За офіційними даними, всі вони здорові. Між тим, українці пропонували резервувати їх в лісі, в Чорнобилі і загалом не важливо де, головне ― «подалі від нас».

Результат ― акції протесту проти розміщення евакуйованих в Нових Санжарах, які сколихнули українське суспільство. Одних ця ситуація обурила, інших ― спантеличила, але в більшості викликала сором. Подібна реакція була і в українкі Юлії Снісаренко, яка зараз живе в Шанхаї ― це понад 800 км від Уханя. Ми поспілкувались з дівчиною та дізнались, як вона відреагувала на протести в Україні та в чому бачить їх причину.

«Люди дуже відповідально відреагували на заклики влади»

Юлія Снісаренко родом з Кропивницького, але в 2014–2016 роках жила в Києві. Дівчина ― майстер спорту з плавання, призер чемпіонатів України. До китайського Шанхаю, де працює вчителем фізкультури в дитячому центрі, переїхала в 2017 році. В Україну Юлія прилітає раз на рік під час відпустки.

Юлія Снісаренко відповідально вживає всі рекомендовані запобіжні заходи, тому що боїться захворіти на коронавірус. Фото: Юлія Снісаренко

Не дивлячись на те, що Шанхай знаходиться майже в 800 км від Уханя, місцева влада, говорить Юлія, доволі швидко відреагувала на появу вірусу. Спочатку ― у формі закликів, згодом ― у формі деяких заборон.

«Спочатку людей закликали використовувати хірургічні маски на вулиці та в громадських місцях. Потім за допомогою електронного термометру стали міряти температуру тіла кожній людині. З’явилась навіть соціальна реклама з приводу правил гігієни з детальним описом дій. Всі люди дуже відповідально відреагували на такі заклики влади», ― розповідає вона.

Під час Китайського Нового Року, який святкують 25 січня, в Шанхаї, за словами Юлії, запровадили так званий карантин ― заборонили без особливої потреби виходити з дому та виїжджати за межі міста.

«Комендантської години в нас в місті немає. Товари в магазинах або ліки в аптеках не пропали, а якщо і були якісь зміни, то ми цього не помітили», ― розповідає Юлія.

Дівчина каже, що відповідально вживає всі рекомендовані запобіжні заходи, тому що боїться захворіти на коронавірус. Втім, на відміну від багатьох українців, не панікує та найближчим часом не збирається залишати Китай. Після початку епідемії представники українського посольства, каже Юлія, з нею не зв’язувались. Але вона і не бачить в цьому потреби ― підкреслює, що почуває себе у безпеці.

«На даний момент я впевнена, що все під контролем, і я в повній безпеці тут, в Китаї», ― запевняє вона.

За допомогою електронного термометру в Шанхаї міряють температуру кожній людині. 
Влада Шанхаю закликала людей використовувати хірургічні маски на вулиці та в громадських місцях. 

«Була розлючена від того, що побачила в Нових Санжарах»

Про події в Нових Санжарах дівчина дізналась з українських новин, які дивиться в YouTube. Побачене Юлію обурило. Те саме, каже дівчина, відчули її знайомі українці, що проживають в Китаї.

«Я дуже засмутилася та була розлючена від того, що побачила в Нових Санжарах. Агресія була неконтрольована, і тепер відео цієї події транслюють у міжнародних новинах. Кадри з Нових Санжар вже показали місцеві ЗМІ. Боюсь, що іноземці будуть думати, нібито у нас в Україні всі люди так себе поводять», ― коментує вона.

Юлія здивована непоінформованістю українців, до того ж негативно оцінює роль ЗМІ у роздмухуванні ситуації. Вважає, що вони транслюють негативні і неперевірені новини, а не пояснюють детальніше про сам вірус і шляхи його передачі. Дівчина каже, що в новинах слід було б пояснювати, що людей, яких евакуюють з Китаю, багато разів перевіряють спочатку у самому Китаї, а потім і в Україні.

«Деякі люди довіряють неперевіреній інформації, а не намагаються перевірити офіційну статистику, також могли потрапити під зовнішній вплив. Втім, дії місцевих жителів ― це ганьба на весь світ. Я гадаю, що кожен потроху винен у цьому», ― говорить Юлія.

Влада Шанхаю, говорить Юлія, доволі швидко відреагувала на появу вірусу. Фото: Юлія Снісаренко

Щодо дій влади ― евакуації, розміщення та організації пересування людей вже в Україні ― їх дівчина оцінює як правильні. Але підкреслює, що слід було б організувати додаткові зустрічі з людьми, аби більш детально пояснити про вірус і шляхи його передачі та нагадати про правила гігієни.

Юлія закликає українців бути більш свідомими. А також ретельно перевіряти інформацію і не піддаватись паніці та впливу. І зізнається, що якби мала їхати в Україну, то «трохи побоювалась би» такої ж реакції, як була в Нових Санжарах. Втім, поки що з особистих причин повертатись додому Юлія не планує.

Що сталося

Штам COVID-2019 коронавірусу вперше було зафіксовано в китайському місті Ухань 31 грудня. Пройшов місяць, і 30 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила спалах захворювання медичною надзвичайною ситуацією.

Евакуацію наших співгромадян з Уханя декілька разів переносили «заради мінімізації ризиків проникнення вірусу в Україну». І чим подалі її відкладали, тим бурхливішею ставала ситуація у суспільстві. Жителі Львівщини, Тернопільщини та Полтавщини, де могли розмістити евакуйованих, почали перекривати дороги, виривати рви, встановлювати блокпости ― робити все, щоб не жити «поряд з коронавірусом». Воно й не дивно, адже паніку системно роздмухували ЗМІ, політики і, навіть, священники.

Вже 19 лютого з Уханя в Україну вилетів літак. На його борт піднялось 45 громадян України, а також 27 іноземців, зокрема з Аргентини, Еквадору, Домініканської Республіки, Сальвадору, Коста-Рики, Чорногорії, Панами та Ізраїлю. Також на літаку перебувало 22 члени екіпажу, які добровільно зголосились евакуювати людей з Китаю. Чотирьох осіб на борт не допустили. 

Всіх, хто летів літаком, доправили в Нові Санжари, Полтавської області, де їх розмістили в медичному центрі Національної гвардії. Місцеві жителі вийшли на акції протесту, щоб не допустити евакуйованих на територію свого містечка. Палали шини, відбулись сутички з поліцією, були побиті вікна в автобусах. Поліція затримала 24 людини. Наразі відкрито кримінальне провадження по ч.1 ст. 294 (Масові заворушення) та ч.2 ст. 345 (Погроза чи насильство до співробітника правоохоронного органу) Кримінального Кодексу України.

Читайте також: «Навчитися говорити українською безкоштовно. Курси, самоосвіта та практика»