Перетин кордону з тваринами

Які документи необхідні для перетину кордону з тваринами, а які вимоги не актуальні – розповідають юристка ГО Fight For Right Ірина Браславець та координаторка ГО Відкриті клітки Україна Олена Баран.

Перші місяці повномасштабного вторгнення росії на тварин при перетині кордону фактично навіть не дивилися. Не кажучи вже про перевірку документів, яких у більшості, авжеж, і близько не було. Та зараз усі розуміють, що паніки нема й українці можуть знайти час і можливість, щоб зробити базові речі для своїх тварин – вакцинацію, паспорт та чіп. Навіть коли українці тікають з гарячих точок, вони здебільшого мають можливість зупинитися дорогою до кордону у безпечному місті й подбати про тварину.

Важливо: якщо такої можливості все-таки нема, ніхто не зацікавлений у тому, щоб тварину покинули. Тому точно ніхто у вас не буде її відбирати. Тож якщо ситуація критична і ви дійсно не мали змоги зробити документи на тварин – поясніть це прикордоннику. Далі у вас буде можливість зробити документи та необхідні маніпуляції на кордоні.

Отже, для перетину кордону краще мати:

  1. Паспорт з вакцинами, які діють. Вакцинація й оформлення паспорта – це стандартна процедура, яку роблять у кожній ветклініці хвилин за 15-20.
  2. Мікрочип. Встановити його займає 1 хвилину.

Важливо: якщо ви не тільки перетинаєте кордон, а й плануєте мандрувати світом далі – паспорт з вакцинами й чіп мають бути обов’язково. Їх швидше і дешевше зробити ще в Україні.

Вакцинація потрібна вашій тварині, навіть якщо ніхто нікуди не їде – це її здоров’я і життя. Навіть якщо тварина не виходить з квартири, ви можете принести страшні котячі хвороби на взутті чи одязі. Чіп – це безпека тварини.

Олени Баран наголошує:

“Правила і так спрощені, і зробити паспорт, чіп та вакцину можна будь-де за невеликі гроші. Тому ми не рекомендуємо їхати за кордон без цього мінімуму. Інколи вже на кордоні виявляється, що чіп не зчитується, або вакцина була зроблена більше, ніж рік тому, або ще щось не правильно. І часто ветеринарна служба готова піти на поступки та допомогти, доробити те, чого бракує. Але гарантувати, що вас впустять, ніхто не може, тому  старайтеся їхати підготованими. Адже це показує, що ви відповідальний господар.

Та й загалом, чіп і щеплення – не для прикордонників, вони для безпеки й  збереження життя ваших улюбленців. Ми сподіваємось, що вже скоро в Україні вони будуть такі ж обов’язкові, як і в Європі. Тому не вагайтеся, робіть не тільки щеплення від сказу, а й усі інші необхідні щеплення, огляди та процедури. Бо тварини – наша відповідальність, де б ми не були – в Україні чи за кордоном”.

Також Олена уточнює щодо паспорта:

“Зараз можна перетнути кордон з паспортом українського та міжнародного зразка, виданим у будь-якій клініці (приватній або державній). У країні, в яку ви прибули, зверніться до ветеринара, і вам зможуть переробити його на паспорт необхідного взірця. Подекуди навіть зі знижками, тобто ви оплатите лише частину суми. Але пам’ятайте, це залежить від країни і регіону та від клінік. Тому ми не можемо гарантувати знижки, а переселенці не можуть вимагати їх. Українцям йдуть на поступки, наскільки можливо, але це не є їхній обов’язок”.

Олена наполегливо рекомендує чипувати тварину, навіть якщо ви не збираєтесь нікуди їхати:

“Чіп потрібен будь-якій тварині на випадок того, що вона загубилася. Це єдиний надійний спосіб для тих, хто її знайде, розшукати власника, і єдиний спосіб довести, що це дійсно ваша тварина. Тому чипуйте усіх тварин, незалежно від того, чи плануєте мандрувати. Чіп потрібен також і для перетину кордону, бо підтверджує, що саме ця тварина була вакцинована, саме ця тварина перетинає кордон. Процедура самого чипування займає хвилину, і ще декілька хвилин – занесення в базу даних про власника і тварину. Тому так, чіп потрібен для всього – і для вас, і для мандрів, і для перетину кордону”.

А як щодо карантину?

Опція карантину – не якась особлива вимога до українців. Вона була завжди й не має національності: якщо тварина хвора, то авжеж, її треба вилікувати. Ось і все. Тож страшилки про те, як забирають тварин на карантин тільки тому що у них немає паспорта – не мають підґрунтя.

“На кордоні тварин на карантин не забирають, там немає такої можливості. Проте далі все залежить від країни, у яку ви прямуєте. Загалом, якщо у ветеринара виникає підозра, що тварина може бути небезпечна для людей та для інших тварин, він може забрати її на карантин. Але описати всі стани, які викликають таку підозру, не вийде. У деяких країнах ви можете домовитись за домашній карантин, у деяких – це стаціонар. Проте ці правила від нашої війни ніяк не змінюються, адже вони про безпеку. Звісно, це не означає, що якщо ваша тварина захворіла, треба уникати ветеринарів. У абсолютній більшості випадків тварині нададуть допомогу і допоможуть”, – пояснює Олена.

Тварин-компаньйонів має бути не більше п’яти на одну особу. Якщо у прикордонників виникають сумніви, чи це ваші тварини, вони можуть поставити додаткові питання — перевірити, чи знаєте ви вік своїх тварин і тому подібне.

“Інколи виникають ситуації, коли, тікаючи від війни, власники мають якісь проблеми навіть із цим спрощеним набором вимог. Наприклад, дата щеплення передує даті чипування, що означає, що щеплення не дійсне. На більшості кордонів підуть на поступки й зроблять нове щеплення (якщо там є ветеринар), але ми радимо не ризикувати й отримати паспорт, чипувати тварину та зробити щеплення заздалегідь”, – додають експертки.

Для подальшого пересування Європою, особливо літаками, потрібно звернутися до ветеринара у країні, куди ви прибули, виробити міжнародний паспорт (якщо не змогли цього зробити в Україні), уточнити правила щодо тварин у перевізника та у країні, в яку прямуєте.

Усі вищезазначені умови діють, якщо ви перевозите із собою до 5 тварин і це ваші домашні улюбленці. Якщо ви перевозите понад 5 тварин, наприклад, притулок – радимо співпрацювати із зоозахисними організаціями країни, до якої їдете. Якщо ж ви везете тварин на продаж – для вас діє повний довоєнний пакет вимог.

Отже, підсумуємо:

Якщо маєте можливість – подбайте про тварину до кордону: зробіть усі необхідні вакцини й паспорт, чипуйте її. Якщо у вас критична ситуація і ви не змогли цього зробити – вам підуть на поступки й допоможуть. Однак значно зручніше й відповідальніше подбати про все це ще до кордону.

Надалі, для життя і мандрів по світу, вакцинація, паспорт і чипування вашим хвостикам будуть необхідні на 100%.

Для маленьких тварин і птахів (хом’ячків, морських свинок, папужок, рибок тощо) жодних документів для перетину кордону не потрібно.

І насамкінець: своїх не кидаємо! Якщо їдемо ми – їдуть і ті, за чиє життя ми взяли відповідальність. Люди вивозили цілі мініпритулки із палаючого Харкова і Маріуполя – тож евакуація ваших тварин можлива навіть у надскладних обставинах.

Fight For Right – громадська організація людей з інвалідністю. Серед послуг, які надає ГО – безкоштовна юридична консультація за номером: +38 063 451 37 28. Надання юридичних консультацій проводиться за підтримки PWRDF.

Записала Наталя Шевчук