Що не так з новим жестом до Дня Незалежності від Banda
Ілюстрація: Oleksandr Grekhov

Креативна агенція Banda запропонувала українцям універсальний жест-привітання до Дня Незалежності — так званий тризуб незалежності. Разом з Міністерством культури та інформаційної політики України вони запустили флешмоб у соцмережах. Пост вже видалили, але скріни не горять.

Видалений пост Banda про новий жест

Що саме пропонує Banda

Креативна агенція Banda пропонує українцям викладати у соцмережі фото з жестом, який як зазначають креативники, жестовою мовою означає літеру "Н". Для наочної демонстрації, як треба "складати пальці" в агенції прикріпили фото Наді Дорофєєвої, Килиммена із Kalush, Дар'ї Астаф'євої, alyona alyona та Lida Lee. Українські виконавці показують долоні, загинаючи великим пальцем безіменний. Акцію назвали "Покажи тризуб Незалежності".

Що означає символ

Запропонований Banda "тризуб" ви можете знайти в гуглі за запитом two in the pink one in the stinky, або, як кажуть в народі, — "два в парадний, один в шоколадний". В Америці цей жест ще називають "Шокер".

Водночас для позначення літери "Н" у жестовій мові дійсно використовується безіменний і великий пальці, проте в усьому світі знають, що демонстрація подібного жесту не в контексті сурдоперекладу має сексуальний підтекст.

Чому це не ок і як відреагували в мережі

Жест може виглядати безневинним хіба для тих, хто не знає його значення або хто не в курсі, що насправді вже давно є утверджений жест для зображення українського тризуба — три підняті догори пальці, де великий палець притискає мізинець.

В'ячеслав Чорновіл показує правильний жест-тризуб

Далі покажемо реакції під постом, які ми встигли заскрінити до того, як Banda вирішила закрити коментарі повністю.


Насправді коментарів було близько тисячі. Загалом, українці згадали про Чорновола, який від побаченого перевернувся в труні, просили прибрати пост і не ганьбитися, дивувалися тому, куди йдуть їх податки. Найпопулярнішим коментарем було просто — "крінж".

Як відреагували в Banda на критику

Після хвилі критики від українців агенція зробила чимало махінацій: прибрала фото міністра культури з першого варіанту посту, потім закрила доступ до коментарів, зрештою прибрала пост зовсім і опублікувала новий, де "дозволила" використовувати загальноприйнятий жест тризуба.

Banda відповідає про жест тризубу

Проте позбутися хейту не вдалося. Ось деякі з коментарів, які залишили українці під постом з відповіддю.

Зрештою в агенції таки вибачилися й визнали свою помилку.

Вибачення від Banda