Українська чи турецька: скільки коштує шкільна форма та що обрати?

Менше ніж за тиждень розпочнеться новий навчальний рік. Збори до школи — болюча тема для батьків. Шкільна форма є найбільш дороговартісною серед усього іншого, необхідного для навчання. Ми порахували, скільки коштує набір одежі українського виробництва для учня та учениці початкової школи та порівняли його з одягом з Туреччини, котрий найбільше користується попитом серед українців. 

Що кажуть міністерства?

Ще у 2008 році офіційно було оголошено, що шкільна форма не є обов’язковою для учнів київських шкіл. Натомість рішення про зобов’язання носити шкільну форму приймає кожен навчальний заклад окремо. Відповідно, і вимоги до шкільної форми будуть відрізнятися в залежності від школи.

Міністерство охорони здоров’я опублікувало список вимог, норм та рекомендацій щодо шкільної форми: серед них і склад тканин, і комфорт. Йдеться про максимальний вміст натуральних волокон, що дасть змогу тілу дихати та не стане причиною перегрівання або переохолодження. Учням початкової школи радять одягати повністю натуральну натільну білизну, а от іншу одежу можна купувати, якщо у ній не менше 50% натуральних волокон. Також важливо дотримуватися трьох основних принципів: безпека одягу, його комфорт та якість.

Одяг заводського виробництва може не відповідати таким стандартам, відтак батьки мусять власноруч перевіряти етикетку виробу. Щодо якості одягу, варто пам’ятати, що краще переплатити за якісну річ, аніж зекономити на неякісній та викинути її за кілька місяців на смітник.

Фото: vkazivka.com 

Скільки коштує український одяг?

Комплект шкільної форми для дівчинки складається із піджака, жакета (жилетки), брюк, блузки, спідниці, сарафана та власне взуття. Хлопчик носитиме до школи піджак, жакет (жилетку), брюки, сорочку (довгий або короткий рукав) та взуття. Відштовхуючись від цього, ми дізналися скільки коштуватиме такий набір одягу, якщо обирати українського виробника шкільної форми.

Для порівняння ми обрали три майданчики, де можна купити форму вітчизняного виробника — виробничо-комерційна фірма, фірмовий брендовий магазин та інтернет-магазин. 

Отже, класичний набір шкільної форми для дівчинки 1-5 класу обійдеться у 3700-7150 гривень, для хлопчика ж – у 2600-5900 гривень.

Ми відвідали магазини та перевірили якість одягу. У трьох вказаних фірм шкільна форма пошита з якісної тканини, де вміст натуральних волокон і справді не нижчий за рекомендований Міністерством охорони здоров’я. 

Ольга, 37 років, має 10-річного сина Матвія, який цього року перейшов до п’ятого класу: «Я купую одяг у «В.», бо розумію, що краще переплатити. Нехай він може і порвати ті штани десь під час прогулянки, але я точно знатиму, що до тих пір він носив якісні штани».

На перший погляд, одяг доволі якісний: не виникло претензій до швів та пришитих до одягу елементів декору. Розмаїття моделей невелике, проте кожна одиниця одягу виглядає пристойно.

Катерина, 28 років, виховує 8-річну Марію та 6-річного Богдана: «Цього року я відправляю у школу Богданчика, а тому мої витрати на шкільну форму зростуть удвічі. З досвіду старшої Марічки, я бачу, що дешева форма, яку ми мали необережність купити їй у першому класі, мала дуже поношений вигляд уже до зимових канікул. Я не знаю, звідки та форма приїхала, але явно не наша. Взимку ми купили їй форму у «М.», то вона з неї хіба що виросла, сам сарафанчик і піджачок досі виглядають цілком адекватно».

Скільки коштує одяг з Туреччини?

Класичний набір шкільної форми турецького виробництва для дівчинки 1-5 класу обійдеться у 2550-4350 гривень, для хлопчика ж – у 1900-3000 гривень. Подивімося, чому різниця така разюча.

Ми відвідали кілька ринків та оптових й роздрібних магазинів, аби на власні очі побачити форму та оцінити її якість. Перше, що кинулося у вічі – більшість виробів мали зависокий вміст синтетичних матеріалів у тканині: понад 60%. На відміну від цупкої тканини українського виробника, ця на дотик тонка, ніжна, а на вигляд – блискуча.

Оксана та Сергій, виховують 7-річного сина Володимира: «Ми йдемо в перший клас цього року. Ми подивилися на ціни українського виробника, у нас біля дому якраз їхній магазин. Не бренди сучасні, а звичайне фабричне виробництво. Ціни вражають, особливо, якщо згадати поведінку сина та його любов до вуличного футболу. Нам дешевше обійдеться кілька разів на рік купувати йому нові штани тут, на ринку».

Дівчачі піджаки виглядають як легенькі кофтинки через синтетичну тканину, а блузки — й поготів. Вдалося знайти і наддешеві варіанти: хлопчачий костюм за 700 гривень, або навіть і за 350! Останній комплект – сорочка, штани та жакет – у руках розсипається, адже нитки відходять від напівпрозорої тканини уже на вішаках в магазині. Подекуди зустрічаються вироби з якісної тканини, проте і ціна там відповідно зростає.

Людмила, 34 роки, має 12-тирічну доньку Світлану: «На щастя, моя Свєточка невисока, тому ми досі купуємо шкільну форму в дитячих магазинах. Ми ніколи не купуємо тут блузочки і кофточки, бо від тієї синтетики пітнієш дуже, але спіднички та штани можна. Класику ніхто не відміняв».

Важливо пам’ятати, що якісний одяг – запорука комфорту вашої дитини. 

Читайте також про те, які шерінгові сервіси існують в Україні і як вони працюють