23 серпня українці святкують День державного прапора, про який досі ходять багато легенд. Містифікації стосуються кольорів, перевернутої форми прапора та навіть дат, коли його вперше почали використовувати.
Коротко розповідаємо про головні з них.
Міфи про український прапор
-
Синьо-жовті кольори — не українські
Синьо-жовте поєднання українці отримали завдяки Мазепі, який привіз його від шведів. Це не більше ніж теорія. Синьо-жовті кольори використовували на гербі Львова ще за часів його заснування. Такі поєднання також зустрічалися серед руських князівств, а козаки взагалі мали стяги з блакитним тлом та золотим орнаментом.
Вперше синьо-жовтий прапор як національний символ почали використовувати наприкінці 19 ст. У 1848 році, такий стяг підняли на львівській ратуші під час «Весни народів» — масових постань в Європі, які також зачепили Галичину та Буковину.
-
Прапор треба перевернути, бо він не по феншую
Існують теорії, що український прапор треба перевернути — з синьо-жовтого на жовто-синій. Буцімто в цьому причина нещасть України, адже за феншуєм така послідовність означає занепад. Жовто-синє поєднання, навпаки, знаменує розквіт.
Однак китайська філософія не має стосунку до української історії та символіки. Ба більше: прапор Китаю теж не відповідає нормам феншуй. Його затвердила комуністична партія країни у 1949 році.
-
Синій колір — небо, жовтий — жито
Це традиційний погляд на те, що означають кольори українського прапора. Але насправді єдиної версії щодо їхніх значень не існує. Кольори також можуть означати сакральні стихії воду та вогонь, або, з релігійної точки зору, Бога й усе живе.
-
Не відповідає історії
Існує теорія, що історично український прапор має бути жовто-синім, а не навпаки. У 1918 році УНР затвердила єдиний можливий вид прапора українського флоту, і ним став саме синьо-жовтий стяг. Але під час гетьманського перевороту Скоропадський ніби змінив розташування кольорів, і прапор став жовто-синім.
Тільки документальних підтверджень цьому немає. Натомість є інші факти — що гетьман затвердив білий прапор з синіми смугами. У його правому верхньому куті розташувався синьо-жовтий стяг, по центру якого містився герб.
Дискусії щодо прапора підживлює той факт, що до офіційного затвердження владою в минулому траплялися обидва варіанти поєднання кольорів на прапорі. До сьогодні, попри офіційно затверджену комбінацію, український прапор часто називають «жовто-синім».
-
Суперечить нормам геральдики
У геральдиці існує традиція, за якою верхній колір прапора країни має бути ідентичним кольору герба, а нижній — кольору щита. Таким є, наприклад, прапор Польщі. Біла верхня смуга прапора відповідає білому кольору орла — герба країни. А нижня смуга — червона, адже орел розташований саме на червоному тлі.
Виходить, український прапор порушує цю традицію? Ні, адже геральдика вивчає норми, за якими складають герби. Прапори ж створювалися по-різному, тому і якихось жорстких норм для їхнього вигляду не існує.
Звідки взялося свято День державного прапора
Вперше синьо-жовтий прапор підняли у столиці 24 липня 1990 року — над будівлею КМДА. Після цього у Києві почали святкувати День державного прапора. Загальнонаціональним свято стало 14 років по тому, коли Леонід Кучма випустив указ «Про День Державного Прапора України». Це сталося 23 серпня 2004 року — як вшанування дати першого внесення прапора в Верховну Раду (23 серпня 1991 року).
У 2009 році в указ внесли зміни. Згідно з рішенням президента Ющенка, 23 серпня стало днем, коли по всій країні мають проводити церемонії підняття державного прапора.