Не жито і не небо. 5 міфів про український прапор
Колаж: Микита Шклярук

23 серпня українці святкують День державного прапора, про який досі ходять багато легенд. Містифікації стосуються кольорів, перевернутої форми прапора та навіть дат, коли його вперше почали використовувати. 

Коротко розповідаємо про головні з них.

Міфи про український прапор

  1. Синьо-жовті кольори — не українські

Синьо-жовте поєднання українці отримали завдяки Мазепі, який привіз його від шведів. Це не більше ніж теорія. Синьо-жовті кольори використовували на гербі Львова ще за часів його заснування. Такі поєднання також зустрічалися серед руських князівств, а козаки взагалі мали стяги з блакитним тлом та золотим орнаментом. 

Вперше синьо-жовтий прапор як національний символ почали використовувати наприкінці 19 ст. У 1848 році, такий стяг підняли на львівській ратуші під час «Весни народів» — масових постань в Європі, які також зачепили Галичину та Буковину. 

  1. Прапор треба перевернути, бо він не по феншую

Існують теорії, що український прапор треба перевернути — з синьо-жовтого на жовто-синій. Буцімто в цьому причина нещасть України, адже за феншуєм така послідовність означає занепад. Жовто-синє поєднання, навпаки, знаменує розквіт. 

Однак китайська філософія не має стосунку до української історії та символіки. Ба більше: прапор Китаю теж не відповідає нормам феншуй. Його затвердила комуністична партія країни у 1949 році. 

  1. Синій колір — небо, жовтий — жито

Це традиційний погляд на те, що означають кольори українського прапора. Але насправді єдиної версії щодо їхніх значень не існує. Кольори також можуть означати сакральні стихії воду та вогонь, або, з релігійної точки зору, Бога й усе живе. 

  1. Не відповідає історії

Існує теорія, що історично український прапор має бути жовто-синім, а не навпаки. У 1918 році УНР затвердила єдиний можливий вид прапора українського флоту, і ним став саме синьо-жовтий стяг. Але під час гетьманського перевороту Скоропадський ніби змінив розташування кольорів, і прапор став жовто-синім. 

Тільки документальних підтверджень цьому немає. Натомість є інші факти — що гетьман затвердив білий прапор з синіми смугами. У його правому верхньому куті розташувався синьо-жовтий стяг, по центру якого містився герб. 

Дискусії щодо прапора підживлює той факт, що до офіційного затвердження владою в минулому траплялися обидва варіанти поєднання кольорів на прапорі. До сьогодні, попри офіційно затверджену комбінацію, український прапор часто називають «жовто-синім».  

  1. Суперечить нормам геральдики

У геральдиці існує традиція, за якою верхній колір прапора країни має бути ідентичним кольору герба, а нижній — кольору щита. Таким є, наприклад, прапор Польщі. Біла верхня смуга прапора відповідає білому кольору орла — герба країни. А нижня смуга — червона, адже орел розташований саме на червоному тлі. 

Виходить, український прапор порушує цю традицію? Ні, адже геральдика вивчає норми, за якими складають герби. Прапори ж створювалися по-різному, тому і якихось жорстких норм для їхнього вигляду не існує.

український прапор

Звідки взялося свято День державного прапора

Вперше синьо-жовтий прапор підняли у столиці 24 липня 1990 року — над будівлею КМДА. Після цього у Києві почали святкувати День державного прапора. Загальнонаціональним свято стало 14 років по тому, коли Леонід Кучма випустив указ «Про День Державного Прапора України». Це сталося 23 серпня 2004 року — як вшанування дати першого внесення прапора в Верховну Раду (23 серпня 1991 року). 

У 2009 році в указ внесли зміни. Згідно з рішенням президента Ющенка, 23 серпня стало днем, коли по всій країні мають проводити церемонії підняття державного прапора.