Колаж: Микита Шклярук
Що таке магнітні бурі та як вони на нас впливають

11 травня Землю накрила найпотужніша магнітна буря за 20 років із рівнем інтенсивності 9 балів. Про це повідомляє агенція Reuters із посиланням на Національне управління океанічних та атмосферних досліджень США.

Минула магнітна буря такої потужності охопила Землю в жовтні 2003 року. Вона навіть спричинила перебої з електрикою у Швеції. Та це не все, на що здатні магнітні бурі. Зокрема, вони викликають загострення хвороб і зміну психологічного стану. Особливо чутливі до цього явища метеозалежні люди

Про природу магнітних бур і метеозалежності в інтерв’ю для видання “Наш Київ” розповіли доктор геологічних наук Михайло Іванович Орлюк та сімейна лікарка й засновниця порталу доказової медицини Віолетта Лійка.

Що таке магнітні бурі та чому вони виникають? 

Михайло Іванович Орлюк, доктор геологічних наук

Земля має своє магнітне поле – потужну оболонку, яка захищає планету від космічного та сонячного випромінювання. Вона поширюється на відстань 60-80 тисяч кілометрів від Землі. Водночас на нашу планету постійно летять потоки заряджених частинок, які викидає Сонце. Це, зокрема, протони, електрони, нейтральні частинки тощо. 

“Якщо стається спалах на Сонці, то маса сонячної речовини потрапляє на орбіту Землі й на ній відбувається магнітна буря. Вона стається через коливання та відхилення магнітного поля від норми”, — пояснює Михайло Орлюк.  

Різновиди магнітних бур

Магнітні бурі поділяються за класами на 9 категорій та оцінюються за балами:

  • 0,1 - 4 бали – ледь відчутні;
  • 5 - 6 балів – середні за потужністю;
  • 7 - 9 балів – сильні.

“Сильні магнітні бурі в Україні – рідкісне явище. Але загалом влітку вони потужніші, ніж взимку. У 2024 році кількість магнітних бур в Україні збільшилася, а максимальна за потужністю навіть досягла 7 балів. Зараз ми знаходимося на піку 25-го циклу сонячної активності, тому більша кількість речовини вилітає з Сонця, більше спалахів стається там, і таким чином збільшується кількість магнітних бур”, — пояснює науковець.

Сонячна речовина на земній орбіті є неоднорідною, тому може по-різному проявлятися залежно від частини планети. Наприклад, якщо її максимальна кількість і швидкість буде спостерігатися над Америкою, то пікова за силою магнітна буря відбудеться саме там. Мешканці ж азійських і європейських країн відчуватимуть її менше.

“14-15 травня інтенсивність сильної магнітної бурі, яка охопила Землю, зменшиться. А в найближчі 27 днів магнітне поле має бути спокійним”, — додає Орлюк.

Що таке магнітні бурі

Вплив магнітних бур на здоров'я людей 

Ритміка роботи людських органів пов'язана з магнітною ритмікою. Коли магнітне поле в нормальному стані, то ця ритміка теж у нормі. Але під час магнітної бурі вона може порушуватися й викликати відхилення в нашому організмі. Це стається через те, що органи людини мають мікрочастинки магнетиту (мінералу заліза — ред), які реагують на стан магнітного поля. Зміна його стану може викликати різні хімічні реакції в організмі людини та впливати на цикли роботи серця, ендокринної та лімфатичної систем, а також системи кровообігу

Науковець додає: на кожну людину цей процес впливає по-різному, а може взагалі не впливати.

Важливу роль також відіграє психіка людини. Орляк пояснює: проводилися експерименти, щоб перевірити, як люди реагують на магнітні бурі. Після оголошення про те, що Землю накриває сильна магнітна буря, кількість звернень до лікарні різко зростала. 

“Людина є біологічною істотою, наділеною психікою. Можливо, поле якимось чином і впливає на здоров’я. Але ми самі можемо або зменшити цей вплив, не переймаючись проблемою. Або збільшити, нервуючи на тлі новин про магнітні бурі”, — додає науковець. 

Але є й інші причини зміни стану деяких людей через магнітні бурі.

“Ми народжуємося під час різних станів магнітного поля, — каже Орляк. — Наприклад, якщо людина народилася під час магнітної бурі, то такий стан поля для неї цілком можна вважати “материнським”. Ймовірно, надалі ця людина буде менше реагувати на бурі, ніж ті, хто народилися за спокійного поля”.

Що таке метеозалежність і які прояви вона має? 

Віолетта Лійка, сімейна лікарка й засновниця порталу доказової медицини “Свій Док”

Метеозалежність – це чутливість організму до змін погодних умов і атмосферного тиску, а також до магнітних бур і спалахів на Сонці. 

“Метеозалежність – поняття дуже відносне. Так, дійсно є люди, які реагують на погоду й інші зміни, але ми не можемо назвати конкретний перелік хвороб, викликаних цими змінами. Також ми не можемо сказати, що залежність від погоди треба лікувати”, — пояснює Віолетта Лійка. 

Серед причин, чому люди можуть стати метеозалежними, Віолетта називає базові чи генетичні особливості й відповідні реакції на кліматичні зміни, або ж самонавіювання. “Тобто людина базово тривожна, шукає собі причину іпохондрії та поганого стану, тому прив'язується до якихось речей на кшталт погоди”, — пояснює лікарка.

Метеозалежність може проявлятися головним болем, слабкістю, втратою апетиту, порушенням серцевого ритму тощо. Також, за словами лікарки, це можуть бути загострення захворювань, які вже є в людини. Наприклад, якщо вона тривожна, то, прочитавши в газеті про наближення магнітних бур або поганої погоди у неї може загострюватися тривожність. Якщо людина має гіпертонічну хворобу, то у неї може змінитися рівень артеріального тиску. 

Більшість людей, які мають гіпертонічні хвороби, мають приймати ліки завжди. Утім, здебільшого вони роблять це лише місяць і закінчують лікування. Тож через зміну погоди їхні симптоми можуть загострюватися. Віолетта додає: щоб поліпшити стан, потрібно лікуватися перманентно і стабільно – приймати препарати, які призначив кардіолог чи сімейний лікар, у зазначеному режимі.

“Також можуть загострюватися хвороби, пов'язані з дихальними шляхами, хронічні, обструктивні захворювання легень, якісь аутоімунні чи ревматологічні захворювання. Вони, зазвичай, також потребують базисної терапії, — підсумовує лікарка.

Що таке метеозалежність

Чи можна вилікувати метеозалежність?

Так, можна, але все залежить від того, що є причиною метеозалежності. Якщо людина схильна до самонавіювання та іпохондрії (тривожиться й погано спить, її гризе тривога, якісь нав'язливі думки), то сімейна лікарка радить звернутися до сімейного лікаря для психоедукативної бесіди. За потреби можна звернутися до психотерапевта чи психіатра. Якщо зміни суттєві та стійкі, потрібно звертатися до лікаря, щоб обрати базову терапію захворювання. 

“Іпохондрія або тривожність чудово лікуються. Якщо це реакція, скажімо, якогось основного захворювання на зміни погоди, то варто тримати під контролем основне захворювання”, — пояснює Віолетта. 

Допомогти зрозуміти, що саме вплинуло на стан людини, може тривалість відчуттів. Так, якщо напередодні або під час зміни погодних умов людина відчуває себе не так, як завжди, — це вплив магнітних бур або інших факторів. Якщо це відбувається протягом місяця або в якісь неочікувані моменти, то, за словами лікарки, стан людини не залежить від погоди. Якщо ж людина погано почувається понад два тижні, варто звернутися до лікаря. 

“Якщо людина знає, що має, наприклад, гіпертонічну хворобу, і знає, що артеріальний тиск у неї може збільшитися через зміну погодних умов, то вона може подвоїти терапію та збільшити дозу своїх основних ліків. Також рекомендуємо збалансовано і різноманітно харчуватися – їсти овочі, фрукти, ягоди, крупи, м'ясо, яйця, рибу. Допоможе й фізична активність (прогулянки та спорт), здоровий сон і гігієна”, — підсумовує Віолетта Лійка. 

Текст: Іван Чернов