Скільки проживе людина без їжі та води
Скільки проживе людина без їжі та води

У даному матеріалі ми даємо відповіді на питання: як довго людина зможе прожити без їжі та води? Одразу зазначимо, що досліджень у цій сфері не надто багато (так, є Міннесотський експеримент, але він не зовсім про це). Значну частину інформації НК взяв з матеріалу Лейли Наджафлі для ВВС. Ці дані спираються на документуванні пережитих людьми екстремальних ситуацій (переважно це ставалося за ґратами, адже іноді ув’язнені вдаються до голодування як до протесту). Читайте, дізнавайтесь нове, дивіться на інформацію критично.

Застереження

Ми не проводили спеціальних досліджень і всю інформацію взяли з відкритих джерел. Будь ласка, не експериментуйте. Ми сподіваємося, що кожен, хто прочитає цей текст мислить достатньо тверезо аби не перевіряти правдивість зазначених фактів на собі.

Скільки можна прожити без їжі

Говоримо одразу — це неоднозначне питання. Усе залежить від здоров’я конкретної особи, її конституції та того, чи є у неї доступ до води. Якщо, за якимись причинами, середньостатистична людина не матиме чого їсти, але вдосталь питиме, то у неї є шанси лишатись живою до двох місяців (за іншими даними — 45 днів, але ми оптимісти). Проте це серйозно вдарить по здоров’ю. Під час такого голодування людина різко худне, а при втраті 18% від загальної маси тіла серйозні наслідки, на жаль, неминучі.

Короткий таймлайн

 • Один-два дні. Організм використовує власні енергетичні резерви. Спочатку глікоген, а потім жирові тканини. Людська шкіра втрачає колір, з'являється характерний запах з рота. Людина відчуває головний біль та занепад сил. Проте значної загрози для організму на цьому етапі немає;
 • Три-сім днів. Почуття голоду слабшає. Організм починає використовувати будь-які джерела енергії: жирові та м'язові тканини. Людина різко втрачає вагу. Тіло починає виробляти кетон (жирна кислота), велика кількість якої шкодить організму. Якщо голодування сухе — смерть, скоріш за все, наступить на цій стадії;
 • Два тижні. Організм починає споживати тканини життєво важливих органів, таких як серце та печінка;
 • Три-чотири тижні. Симптоми загострюються. Починаються атрофія м'язів, загальне ослаблення, проблеми з опорно-руховою системою. Також сповільнюється серцебиття, людина мерзне. З'являються проблеми зі свідомістю та зором;
 • Чотири-п’ять тижнів. Гостра нестача тіаміну (вітамін В1). У людини двоїться в очах, спостерігається їх мимовільний рух, запаморочення;
 • Шість тижнів. На цьому етапі виникає пряма загрозу життю. Починаються проблеми з роботою мозку — більшість часу людина перебуває без свідомості, не реагує на оточення. Великий шанс захворіти на цингу чи жовтяницю через нестачу вітамінів. У декого наступає глухота й сліпота. Зазвичай, після шести тижнів без їжі люди помирають від серцевої недостатності або надлишку токсинів в організмі.

Скільки можна прожити без води

Без води людина може прожити набагато менше. У середньому, 2-4 доби. Все залежить від тієї їжі, яку вона споживає. Якщо взагалі без їжі — до двох діб. Якщо з сухою їжею — до чотирьох. З їжею, в якій багато вологи — не набагато довше. Все, знову ж таки, залежить від конкретної людини. В окремих випадках — до 10 діб.

У цьому розділі немає сенсу робити таймлайн по днях. Перші симптоми зневоднення починаються вже за кілька годин:

 • Спрага;
 • Суха шкіра;
 • Запаморочення;

Після першої доби до них додаються:

 • Спантеличеність;
 • Пришвидшене серцебиття;
 • Поступова відмова органів.

Симптоми швидко досягають свого піка й людина помирає.

Рекордсмен

У 1979 році, в Австрії, правоохоронці посадили вісімнадцятирічного хлопця до камери й забули про нього. Вийшло так, що той 18 днів провів без їжі й води та вижив. Знайшли його вже при смерті. Ось запис у Книзі рекордів Гіннеса про цей випадок. Це найдовший офіційний строк, який зафіксувало людство. На жаль, ми не володіємо інформацією про те, що з цим хлопцем сталося пізніше і як дана ситуація вплинула на його здоров’я.