Український інститут книги оголосив результати голосування за найбільш знакові книжки незалежної України в рамках просвітницької акції «30 знакових книжок нашої Незалежності». Усі охочі могли взяти участь у голосуванні та обрати від однієї до 30 книжок серед списку зі 100 видань.
Список сформували експерти книговидавничої галузі, літературознавці, перекладачі, історики літератури разом з УІК. До нього потрапили творі різних жанрів та напрямів, що викликали суспільний резонанс, сприяли розумінню історії України, створювали національну ідентичність та формували імідж країни за кордоном.
У голосуванні загалом взяли участь 34 797 українців, які в період з 15 вересня до 15 жовтня віддали 267 815 голосів за книжки, які вони вважають найбільш знаковими та важливими за останні 30 років.
Найбільше голосів набрала книжка Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» (9535 голосів), та два твори Ліни Костенко — «Триста поезій» й «Записки українського самашедшого» (8233 та 8086 голосів відповідно). Також у першій п’ятірці — «Чорний ворон» Василя Шкляра (6732 голосів) та «Абетка» Івана Малковича (6343 голосів).
30 знакових книжок Незалежності
«Справа Василя Стуса»
Автор: Вахтанг Кіпіані
Видавництво: Vivat (2019 рік)
Як зрозуміло з назви, ця книжка розповідає про сфабриковану радянською владою кримінальну справу проти українського поета-дисидента Василя Стуса, його життя та смерть. Книжка являє собою збірку документів з архіву КДБ УРСР, свідчень очевидців, листів поета з тюрми, спогадів рідних тощо. Олігарх Віктор Медведчук, який був державним адвокатом Стуса, намагався через суд заборонити видання через те, що книжка нібито паплюжить його честь, гідність та ділову репутацію, але програв справу.
«Триста поезій»
Автор: Ліна Костенко
Видавництво: «А-ба-ба-га-ла-ма-га» (2012 рік)
Збірка найвідоміших віршів з різних періодів творчості поетеси Ліни Костенко — від ранньої поезії до сучасних творів, а також уривки з романів та поем. Це — найповніше виданя поетеси за часів незалежності.
«Записки українського самашедшого»
Автор: Ліна Костенко
Видавництво: «А-ба-ба-га-ла-ма-га» (2010 рік)
Роман, написаний від імені 35-річного програміста, який на тлі особистої драми прискіпливо, глибоко й болісно сканує усі вивихи нашого глобалізованого часу. У світі надмірної (дез)інформації та тотального відчуження він прагне подолати комунікативну прірву між чоловіком і жінкою, між родиною і професією, між Україною і світом. За жанровою стилістикою «Записки українського самашедшого» — суміш художньої літератури, внутрішніх щоденників, сучасного літописання і публіцистики.
«Чорний ворон»
Автор: Василь Шкляр
Видавництво: «Клуб сімейного дозвілля» (2009 рік)
Історичний роман українського, що відтворює одну зі сторінок української історії — боротьбу українських повстанців проти радянської влади у 1920-х роках. В основі сюжету — війна Холодноярської республіки, що стала осередком спротиву радянській владі на Лівобережній Україні. Головний герой роману, один з останніх отаманів Холодного Яру, «залишенець» Чорний Ворон — обдарований військовий керівник, боєць, месник, закоханий у таємничу жінку на ім’я Тіна.
«Абетка»
Автор: Іван Малкович
Видавництво: «А-ба-ба-га-ла-ма-га» (1999 рік)
Книжка, з якої почалася історія видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га». Видання відрізняється яскравими ілюстраціями художника Костя Лавра та дитячими віршами. Багато читачів вважають цю книжку найкращою українською «Абеткою» з часів ілюстратора Георгія Нарбута.
«Україна. Історія»
Автор: Орест Субтельний
Видавництво: «Либідь» (1991 рік)
Професора Йоркського університету в Торонто, українця за походженням Ореста Субтельного, визнана на Заході найкращим популярним викладом історії України англійською мовою. Вона викликає інтерес нетрадиційною концепцією української історії, прагненням автора до наукової об’єктивності, зваженістю оцінок та ідеєю національного відродження України.
«Солодка Даруся»
Автор: Марія Матіос
Видавництво: «Піраміда» (2004 рік)
Роман розповідає про гірку долю жінки Дарусі та її батьків, понівечених радянським НКВД у довоєнний та післявоєнний період окупації радянськими військами Західної України. Події розгортаються у селі Черемошне на Буковині, де Даруся живе у хаті батьків. У селі її вважають німою та несповна розуму та кличуть Солодкою Дарусею. Насправді ж вона все розуміє, але просто не хоче розмовляти з людьми через душевну травму, яку вона отримала у дитинстві.
«Ворошиловград»
Автор: Сергій Жадан
Видавництво: «Фоліо» (2010 рік)
Жорсткий, меланхолійний та реалістичний твір про історію українського рейдерства. Головний герой Герман повертається до містечка свого дитинства у степах Донбасу, щоб знайти зниклого брата і врятувати його бізнес. Проте реальність виявляється хиткою, майбутнє — невизначеним, а минуле викликає надто гостру ностальгію. Роман сповнений безмежних просторів, спогадів, сновидінь, мрій, джазу та духу справжньої дружби.
«Століття Якова»
Автор: Володимир Лис
Видавництво: «Клуб сімейного дозвілля» (2010 рік)
Своєрідний епос-біографія одного поліського українця, який за свій столітній вік пережив п’ять держав: Російську імперію, УНР, Польщу, гітлерівську Німеччину, сталінський СРСР. Доживши до держави Україна, він опинився перед лицем і родинної, і національної драми, яка була закладена катастрофами XX століття. Дія роману відбувається у трьох часових проміжках — протягом останнього року життя Якова; за п’ять років до того, коли він рятує наркоманку Оленку, що забрела в його село; і впродовж майже цілого XX століття.
«Ukraїner: Країна зсередини»
Автор: Богдан Логвиненко
Видавництво: «Видавництво Старого Лева» (2019 рік)
Книга за мотивами першого кола масштабної експедиції Україною, яка тривала з літа 2016-го до зими 2018-го року й охопила всі історичні регіони — від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії. У книзі зібрано найяскравіші моменти з мандрівок унікальними куточками країни: історії людей та місць, що надихають, зворушують і дивують, а також вражаючі фото, які показують Україну справжньою, несподіваною, цікавою та автентичною.
«Антологія української поезії XX століття. Від Тичини до Жадана»
Автор: Збірка
Видавництво: «А-ба-ба-га-ла-ма-га» (2017 рік)
Збірка на 2016 сторінках, яка стала втіленням цілої епохи в поетичній творчості України. XX століття було часом для найяскравіших та найсміливіших способів самовираження у творчості. Це був час для експериментів з формою та змістом, а історична революція відображалася в текстах письменників та поетів. Яким бачили цей час українські поети й що вони відчували, наочно покаже антологія.
«Польові дослідження з українського сексу»
Автор: Оксана Забужко
Видавництво: «Згода» (1996 рік)
У романі, сповненому відвертих еротичних сцен та сміливих міркувань про жіночу ідентичність, розповідається про складні стосунки української поетеси та амбітного скульптора. Ця сексуальна одіссея, розгортаючись в Україні та США кінця XX століття, обертається середньовічною містерією, у якій героїня проходить кругами новітньої української історії, щоб зустрітися віч-на-віч із Дияволом.
«Повне зібрання творів у 6 томах 9 книгах»
Автор: Василь Стус
Видавництво: «Просвіта» (1994 рік)
Найповніше видання творів українського поета, дисидента та правозахисника Василя Стуса. Поціновувачі тонкої словесності відзначають самобутність поезії Стуса, тонкий інтелектуалізм та ліричність його творів. Складні метафоричні образи поета, його вміння відступати від звичних канонів, залишаючись у межах високої літератури, роблять його твори унікальними.
«Інтернат»
Автор: Сергій Жадан
Видавництво: Meridian Czernowitz (2017 рік)
Події книги відбуваються на Донбасі протягом трьох зимових днів 2015 року. 35-річний вчитель української мови на ім’я Паша вирушає до міста, щоб забрати звідти свого племінника, який живе в інтернаті. Час для здійснення такої мандрівки виявляється не зовсім вдалим, адже українська армія саме покидає місто, яке оточують сепаратисти. Це — глибокий та захопливий роман, який відбив бачення автора життя в зоні АТО, його драму проблеми вибору та самоідентичності, національної психології та патріотизму, радикальних поглядів та ліберальної байдужості.
«Повне зібрання творів у 14 томах»
Автор: Леся Українка
Видавництво: Видавництво Волинського національного університету (2021 рік)
До повного академічного зібрання творів Лесі Українки в 14 томах увійшли всі знайдені на сьогодні тексти видатної письменниці. У тому числі й відновлені фрагменти й матеріали, які були вилучені цензурою в попередніх виданнях. Видання було присвячене 150-річчю з дня народження Лесі Українки, яке з розмахом святкували в цьому році.
«Україна. Історія з грифом секретно»
Автор: Володимир В’ятрович
Видавництво: «Клуб сімейного дозвілля» (2014 рік)
Книга відомого історика та ексголови Українського інституту нацпам’яті Володимира В’ятровича, що відкрив раніше засекречені документи про події в України протягом минулого століття. Це — 700 сторінок, 74 роки, 66 історій, 391 фотографія і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Разом вони складають образ українського XX століття.
«Доця»
Автор: Тамара Горіха Зерня
Видавництво: «Білка» (2019 рік)
Події роману відбуваються у 2014 році під час російсько-української війни на сході України. Донбас — це точка обнуління, місце сили, де прозвучали найважливіші питання. І тільки там заховані потрібні відповіді. Та де все починалося, там все і завершиться, коли історія пройде чергове коло, і вічний змій Уроборос знову вкусить себе за хвіст. Саме тут героїня втратила родину, дім, роботу, ілюзії — і саме тут зібрала уламки життя заново, віднайшла новий смисл і нову опору.
«Повне зібрання творів у 12 томах»
Автор: Тарас Шевченко
Видавництво: «Наукова думка» (2001 рік)
Це одна добірка творів класика української літератури. Найповніше зібрання творів поета, письменника і художника Тарас Шевченка, яке коли-небудь було опубліковано. 12 томів розділені між собою на дві групи, як за форматом книжок, так і за наповненням. У томах з першого по шостий представлені всі відомі поетичні твори та повісті, а також включені щоденник, автобіографія і наукові роботи Тараса Шевченка. На сторінках останніх шести томів можна побачити всю мистецьку спадщину Кобзаря — картини, малюнки, ескізи, замальовки тощо.
«Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій»
Автор: Оксана Забужко
Видавництво: «Факт» (2007 рік)
Книга пропонує читачам інтелектуальну подорож крізь віки, культури й конфесії в пошуках «України, яку ми втратили». Ключем до неї стає міф Лесі Українки — найгірше прочитаної та найдраматичніше недооціненої письменниці з пантеону національних класиків. Це — не лише фундаментальна історико-культурна праця, а ще й попередження про наше сьогодення — про те, як жорстоко ми розплачуємося за втрату й забуття багатовікової культури.
«Фелікс Австрія»
Автор: Софія Андрухович
Видавництво: Видавництво Старого Лева (2019 рік)
Дія цього історичного роману, що написаний у формі щоденника головної героїні Стефи, відбувається в 1900 році в Станіславові (зараз Івано-Франківськ). У той час це — звичайне місто на околицях Австро-Угорської імперії, в якому живуть, страждають, нероздільно закохуються, захоплюються виступами всесвітньо знаних ілюзіоністів, розважаються на балах, ходять на шпацер і ховають таємниці у різьблених комодах. А на тлі усього цього — тісно переплетені долі двох жінок.
«Танго смерті»
Автор: Юрій Винничук
Видавництво: «Фоліо» (2012 рік)
Події у книзі розгортаються у двох сюжетних зрізах. У довоєнному Львові під час Другої світової війни четверо друзів різних національностей проживають різноманітні пригоди, закохуються, воюють, але за будь-яких катаклізмів не зраджують своєї дружби. Паралельно у наші дні відбуваються інші події з іншими героями. І не лише у Львові, але й у Туреччині. Обидві сюжетні лінії сходяться докупи у несподіваному фіналі.
«Гамлєт, або Феномен датського кацапізму + Герой нашого часу»
Автор: Лесь Подерв’янський
Видавництво: «Фоліо» (2006 рік) та «Кальварія» (2000 рік)
Сатиричні твори від епатажного письменника, художника та майстра нецензурної лексики Леся Подерв’янського. «Гамлєт» у найкращих традиціях постмодернізму перетворює класичну трагедію Шекспіра на фарс та деконструює образ самого принца Данського. А в добірці «Герой нашого часу» зібрані найкращі твори автора, які тривалий час існували у вигляді магнітофонних записів.
«Іловайськ»
Автор: Євген Положій
Видавництво: «Фоліо» (2015 рік)
Книга про мужність, героїзм і людяність українських солдатів, які опинилися в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході України. Роман побудований на реальних подіях, а його героями виступають вигадані персонажі, що мають справжніх прототипів. Автор Євген Положій записав та переказав історії багатьох солдат і офіцерів, що вижили під час Іловайської трагедії, та ще більше страшних та героїчних історій не потрапили в книгу, бо їх трагедію і біль неможливо вмістити в жоден роман.
«Літопис»
Автор: Самійло Величко
Видавництво: «Кліо» (2020 рік)
Цей твір належить до трьох найвідоміших та найповніших «козацьких літописів» і є пам’яткою козацької історичної думки й барокового письменства першої половини XVIII сторіччя. Величко був канцеляристом Війська Запорозького часів гетьмана Івана Мазепи. Його праця охоплює події від 1620 до 1700 року та вміщує сотні документів з військової канцелярії, цитати з нині втрачених щоденників, хронік. Нинішнє видання «Літопису» вміщує повний текст праці Величка, адаптований для сучасного читача.
«Брама Європи»
Автор: Сергій Плохій
Видавництво: «Клуб сімейного дозвілля» (2016 рік)
Книга цікаво й доступно розповідає про історію України від часів Геродота до подій на Сході України сьогодні. Це авторитетне видання допоможе краще зрозуміти події минулого, а через них — і сьогодення. Автор фокусує увагу на українцях як найбільшій демографічній групі, а згодом — головній силі, що стояла за створенням сучасної нації. Книга розповість, як наші предки «призвали варягів на царювання», як наша країна боролася за право бути незалежною, пройшла крізь часи кріпацтва, комуністичного терору й Голодомору, Другої світової війни та врешті-решт отримала незалежність.
«Село не люди»
Автор: Люко Дашва
Видавництво: «Клуб сімейного дозвілля» (2007 рік)
У цьому творі через низку лихоліть 13-літньої Катерини показується життя людей депресивного українського села. На його тлі досліджуються теми насильства проти жінок, наслідків нестачі сексуальної та взагалі будь-якої освіти, забобонів, корупції, гендерних стереотипів тощо в українському суспільстві. Катерина — 13-річна школярка, розбещена дорослим одруженим чоловіком, ідеалістично закохується у нього. Та, окрім педофіла, її кохає ще його син, який заради дівчини йде на безглуздий вчинок, послухавши поради друга. Дії хлопців призводять до трагічних наслідків, у яких громада звинувачує Катерину.
«Жінки в ГУЛАГу: Вижити значить перемогти»
Автор: Оксана Кісь
Видавництво: Інститут народознавства НАН України (2017 рік)
Книга є першим історико-антропологічним дослідженням повсякденного життя українок-політв’язнів ГУЛАГу. Авторка Оксана Кісь аналізує півтори сотні особистих спогадів колишніх невільниць та офіційні документи, висвітлюючи різні сторони табірного повсякдення українських жінок. Книга розкриває способи пристосування, виживання та протидії руйнівному впливові режиму на тіло і психіку в’язнів, що допомагали невільницям зберігати основи своєї соціальні ідентичності, залишаючись людьми.
«Червоний»
Автор: Андрій Кокотюха
Видавництво: «Клуб сімейного дозвілля» (2012 рік)
Історичний роман, що розповідає про події в Україні після Другої світової війни. Дія розгортається на Західній Україні, коли там діяли українські повстанці, а також у радянських концтаборах у Сибіру. Це — три розповіді про ватажка повстанців Данила Червоного від його найзапекліших ворогів. Замість скніти у радянських таборах, Червоний вирішив навести там лад та приборкати ув’язнених злодіїв. Як це було, розповідають три свідки: міліціонер, чекіст і ворог народу.
«Нарис історії України. Формування модерної української нації XIX-XX ст.»
Автор: Ярослав Грицак
Видавництво: «Генеза» (1996 рік)
Цю книжку можна назвати першою популярною історією України, яку, за словами автора, можна «читати без брому» і яка стверджує принципову нормальність української історії. Видання пропонує нову концепцію української історії сучасної доби, що відображає останні досягнення української та світової науки. У центрі розповіді — складна, драматична і суперечлива історія українського націотворення. А особливий наголос робиться на ознайомлення читача з найновішими теоріями й інтерпретаціями цього процесу.
«Московіада»
Автор: Юрій Андрухович
Видавництво: «Лілея-НВ» (2000 рік)
Роман розповідає про один день з життя українського студента літературного інституту в Москві, ймовірно влітку 1991. Твір насичений гротескними та сюрреалістичними деталями, фантасмагоріями, на основі величезної кількості чуток, що супроводжували розпад радянської імперії й водночас реалістичними деталями того ж періоду. Велика частина роману присвячена мефістофельському образу КДБ.