Це 10 відомих картин українських художників

Українці — дуже талановита нація. Попри війну та усі труднощі ми піклуємося про культуру та намагаємося зберегти її здобутки. Пропонуємо добірку з десяти картин українських художників. Це лише маленька частина національної художньої творчості, проте гарний привід ознайомитися з найвпізнаванішими роботами українських митців.  

Марія Примаченко "Квіти виросли коло четвертого енергоблоку"

Ця українська художниця є представником "наївного" мистецтва. В Україні, мабуть, вже немає людини, яка б не бачила її картин. Марія Примаченко (1909-1997) створила понад 800 картин, більшість з яких зберігається у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва. А ось картину "Квіти виросли коло четвертого енергоблоку", яку художниця намалювала у 1990 році, продали на аукціоні Благодійного фонду Сергія Притули за 500 тисяч доларів. Усі гроші з продажу передали на потреби ЗСУ. Картина присвячена Чорнобильській трагедії, її передала сім’я колекціонера Ігоря Понамарчука та історика мистецтва Дар’ї Добріян. А родина художниці після аукціону відмовилася від роялті.

Марія Примаченко "Квіти виросли коло четвертого енергоблоку"

Алла Горська "Козак Мамай"

Алла Горська (1929-1970) українська художниця, дисидентка, авангардистка, діячка правозахисного руху 1960-х років. Вона разом з іншими діячами українського національного життя організувала клуб творчої молоді "Сучасник". Вона була сміливою людиною, яка жорстоко заплатила за право вільно мислити. Художницю вбили органи КДБ, у тому числі за те, що вона оприлюднила факти масових розстрілів киян у Биківнянському лісі. Алла Горська працювала у галузі станкового і монументального живопису, а картину "Козак Мамай" мисткиня написала у 1963 році. Художниця поєднала "традиційного" персонажа з авангардним стилем, який став її впізнаваною фішкою.

Алла Горська "Козак Мамай"

Катерина Білокур "Цар-Колос"

Українська художниця, яка сама навчилася малювати попри заборони батьків та глузування односельців. Катерина Білокур (1900-1961) творила у жанрі "наївного мистецтва" та отримала визнання при житті. Їй навіть пропонували намалювати портрет Сталіна. Але художниця, зазнавши усі жахи Голодомору та війни, звичайно, відмовилася. У 1954 році картини Білокур, а саме "Цар-колос", "Берізка" і "Колгоспне поле" взяли участь у парижський виставці, де їх побачив Пабло Пікассо, який був вражений талантом українки.

Катерина Білокур "Цар-Колос"

Тарас Шевченко "Катерина"

В основу картини українського письменника та художника Тараса Шевченка (1814-1861) "Катерина" лягла однойменна поема. За сюжетом молода українка покохала російського офіцера Івана та завагітніла від нього. Проте він її покинув та поїхав воювати з Османською імперією. Родичі Катерини відвернулися від неї, але вона, народивши сина, пішла шукати Івана. А коли знайшла, він удав, що не знає, хто вона. Дівчина у розпачі залишила сина на подвір'ї, а сама втопилася. "Кохайтеся чорноброві та не з москалями", — пише Тарас Шевченко. Завжди пам'ятайте про це. Наразі картина зберігається в Національному музеї ім. Тараса Григоровича Шевченка у Києві. 

Тарас Шевченко "Катерина"

Іван Марчук "Пробудження"

Живописець, народний художник України, взірець української ідентичності Іван Марчук народився у 1936 році. Це людина, яка уособлює геніальність та визнаність українців закордоном. Британська The Daily Telegraph внесла його у свій перелік геніїв сучасності — Britain`s Top 100 Living Geniuses. Художник створив свій власний унікальний стиль — "пльонтанізм". До речі, він мав проблеми з КДБ та мусив емігрувати через переслідування та невизнаність. У 1991 році, вже кілька років перебуваючи у Нью-Йорку, Іван Марчук дізнався про розпад Радянського Союзу і проголошення незалежності України. На високому емоційному піднесенні у 1992 році у Нью-Йорку він створює картину "Пробудження", яка зберігається там і надалі. 

Іван Марчук "Пробудження"

Казимир Малевич "Чорний Квадрат"

Казимир Малевич (1879 - 1935) був українцем. Він народився в Києві, писав листи українською, надихався українським народним мистецтвом та найголовніше — вважав себе українцем. Виріс та сформувався як особистість він теж в Україні. Митець ніколи не приховував, що заснувати "супрематизм" його надихнув розпис української хати. Його найвідоміша картина "Чорний Квадрат" створена у 1915 році. До речі, "Чорних Квадратів" взагалі то чотири, але, на жаль, усі вони знаходяться у росії. Як це типово — вкрасти щось українське, щось геніальне та відоме у всьому світі та видавати це за своє.

Казимір Малевич "Чорний Квадрат", 1915 р.

Михайло Бойчук "Українка"

Український художник, маляр-монументаліст, засновник самобутньої школи українського мистецтва "бойчукізм" Михайло Бойчук (1882-1937) був представником "Розстріляного відродження". Митець був патріотом України, мріяв про відродження її державності та світове визнання вітчизняної культури. Доля художника трагічна — у 1937 році його разом з учнями розстріляли органи НКВС. Картину "Українка" він створив у 1910-х роках у візантійській манері. Спрощені риси обличчя, колір та усі деталі нагадуть іконописну манеру. 

Михайло Бойчук "Українка"

Анатолій Криволап "Кінь. Вечір"

Анатолій Криволап (1946) рекордсмен з продажів українського мистецтва на світовому арт-ринку. Його роботи продаються за десятки тисяч доларів, а сам він вважається майстром українського нефігуративного живопису. Художник став відомим с кінця 80-х років XX століття та успішно продавав свої роботи у Німеччині. Але серце митця сумувало за рідною землею, тому митець повернувся до Яготина, місто під Києвом. Саме там художник набув нового стилю, який приніс йому та українському мистецтву славу та гроші. У 2013 році його робота "Кінь. Вечір" пішла з молотка на торгах сучасного мистецтва Phillips за 122,5 тисячі фунтів стерлінгів (це понад 186 000 доларів США).

Анатолій Криволап "Кінь. Вечір"

Микола Пимоненко "Святочне ворожіння"

Український художник-живописець Микола Пимоненко (1862-1912) зробив багато картин на сільську та міську тематику. Він народився та навчався в Києві, брав участь у розписах Володимирського собору. На його картинах українці зображені під час праці, весілля чи свят. Художник відтворював у своїх роботах традиційні обряди, вбрання та українську природу. Його робота "Святочне ворожіння" створена у 1888 році. На ній можна побачити двох дівчат в інтер’єрі української хати під час ворожіння. Колір та тіні надають картині особливої загадковості.

Микола Пимоненко "Святочне ворожіння"

Олександр Ройтбурд "Прощавай Караваджо"

Олександр Ройтбурд (1961-2021) один з найвидатніших представників української "нової хвилі", які створювали свій стиль наприкінці 1980-х років. Як представник постмодернізму, він зробив українське мистецтво більш "живим" та дуже опікувався молодими художниками. Митець був найкращим куратором Одеського художнього музею, брав участь у Революції Гідності та виставлявся у Мистецькому арсеналі, PinchukArtCentre та інших інституційних артустановах. Найдорожчу картину Ройтбурда "Прощавай Караваджо" продали у Лондоні за 97 200 доларів.

Олександр Ройтбурд "Прощавай Караваджо"