День святого Патріка: історія свята та традиції

Щорічно 17 березня (виключення — якщо свято припадає на Страсний тиждень) в Ірландії та інших країнах світу відзначають День святого Патрика. Україна теж не залишається осторонь.

Історія виникнення Дня святого Патрика

Відзначати День святого Патрика як національне свято ірландці почали ще в X-XI ст. І відразу всюди, де проживали представники цього народу.

На початку XVII століття свято включили в літургійний календар католицької церкви. У 1903 році 17 березня, коли помер святий Патрик, став офіційним вихідним днем в Ірландії, а згодом і в Північній Ірландії, Ньюфаундленді, Лабрадорі та на острові Монтсеррат у Карибському морі.

Цікаво, що до 70-х років XX століття в Ірландії діяв закон, який зобов’язував 17 березня закривати бари та паби через надмірне вживання алкоголю.

Святкування Дня святого Патріка в Ірландії

Хто такий святий Патрик

Святий Патрик, він же Мевін Суккат, — покровитель Ірландії. Він народився в Британії кінця IV століття в родині диякона. Попри діяльність батька, хлопець не цікавився релігією, проте доля все одно привела його до церкви.

Якось 16-річного Мевіна викрали пірати й продали в рабство. Хлопець опинився в Ірландії, де протягом наступних шести років пас худобу й тоді ж прийшов до християнства.

Вважається, що саме бог якимось чином допоміг йому втекти з полону й повернутися до рідної Британії.

Між цими подіями хлопець жив і навчався у монастирях Галії (Франція), куди згодом повернувся закінчувати освіту. Тут він був висвячений в диякони під ім’ям Патрик, а пізніше — зведений в сан єпископа.

Зображення святого Патріка

Свою місію християнізації Ірландії майбутній святий почав у 30-х роках V століття після благословення Папи Римського Целестина II. Вважається, що саме завдяки Патрику встановлення християнства було прийнято там практично безкровно.

День святого Патрика: символи та традиції

Святкування Дня святого Патрика пов’язане з багатьма традиціями й не завжди християнськими.

Так, наприклад, 17 березня прийнято одягати зелене вбрання або прикріплювати до одягу один із символів Ірландії — трилисник. При цьому, не завжди це листок білої конюшини, а ще й хрест, кінці якого складаються з трьох напівкруглих листочків. Такі хрести святого Патрика ірландці носили до 1689 року.

Хрест-трилисник

Серед інших символів цього дня — лепрекони, арфа та шілейла (посох). Всі ці символи та образи вдало втілюються на костюмованих парадах, які влаштовують до свята в Ірландії.

Ще одна народна традиція, де, до речі, також присутній трилисник, — випити хоча б чарку спиртного в пабі. Та, звісно, однією чаркою не обходиться. Перед тим, як випити останній стакан, треба покласти в нього трилисник, а після — кинути його через ліве плече на щастя. Це вже, як мінімум, дві чарки.

Щодо християнських звичаїв на 17 березня — щорічне сходження прочан на святу гору Croagh Patrick, де, за легендою, святий молився і постився 40 днів.

Страви та напої на День святого Патрика

Немає якогось надособливого меню на День святого Патрика. Зазвичай вибір страв регламентується доступними продуктами у весняний сезон. Водночас є дещо, без чого все ж таки святковий стіл не обходиться. Так, традиційною стравою 17 березня вважається капуста з беконом або солониною. Також не обходиться і без м’яса. Зокрема, це рагу з телятиною, тушкована яловичина в пиві, курячий пиріг тощо.

Страви та напої на День святого Патріка

П’ють в цей день ель, додаючи в нього харчові барвники для зеленого кольору. Також вживають віскі, який був традиційним напоєм свята раніше. Саме з ним пов’язана описаний вище ритуал на щастя.

Як відзначають День святого Патрика в Україні та світі

Жартують, що День святого Патрика славиться тим, що його відзначають пияцтвом за тиждень до свята та тиждень після, але так не всюди.

В інших країнах свято відзначають не так шикарно. Зазвичай в різних країнах, як і в Україні, люди збираються у пабах і проводять тематичні вечірки, долучаючись до ірландської культури.

Та все ж є місця поза Ірландією, де є свої цікаві традиції. Так, наприклад, в Чикаго у День святого Патрика фарбують воду головної річки міста в зелений. 

День Святого Патрика в Чикаго, 2018 рік

А ось, наприклад, у магазинах Аргентини, Великої Британії, Японії та Швейцарії за тиждень починають продавати сувеніри, футболки та зелені капелюхи-циліндри, а також фарбують у зелений колір їжу.

Варто зазначити, що цьогоріч в Україні по зрозумілим причинам не варто сподіватися на гучні заходи в цей день, водночас тематичні вечірки до Дня святого Патрика в Києві будуть.