11 серіалів-антиутопій, які вражають
Кадр із серіалу "Чорне дзеркало"

Яким буде майбутнє та що б сталося зі світом, якби нацисти перемогли у Другій світовій війні? Якщо ви хоч раз задумувалися над цими питаннями, наша добірка точно для вас.

Занадто стрімкий розвиток технологій, нашестя роботів, ядерна загроза чи опанування космосу — мабуть, немає теми, яку б не підняли фантасти в своїх творах, а кінематографісти з радістю перетворюють це в захоплюючі серіали.

"Роки" / Years and Years

1 сезон

Історія розгортається навколо дружного британського сімейства, починаючись у 2019 й продовжуючись наступні п'ятнадцять років. У країні назріває глобальна політична криза, відбувається швидкий розвиток технологій, а за межами Великобританії йдуть війни — все це позначається на звичайній родині Лайонів. Світ змінюється: Англія залишає Євросоюз, США веде політику суворої відокремленості, і все це на тлі зростаючої могутності Китаю.

Основна загроза добробуту Лайонів — епатажна депутатка парламенту Вів'єн Рук. Вона дотримується радикальних поглядів і славиться жорсткими заявами на захист найбідніших верств населення. Втомившись від «других ролей», вона впевнено береться за справу з амбітним наміром стати значною фігурою на арені боротьби за владу.

У нестабільній ситуації простим жителям завжди доводиться туго.

"Іграшка для дорослих" / Made for Love

2 сезони

Після того, як Хейзер Грін втекла від токсичного 10-річного шлюбу з мільярдером, вона дізнається, що її колишній чоловік встановив їй у мозок пристрій відстеження. Цей девайс дозволяє йому дізнаватися її місцеперебування, спостерігати за нею в прямому ефірі та зчитувати її "емоційні дані".

Дівчина намагається відновити свою незалежність та знайти прихисток у батька, який вже давно овдовів та поділяє компанію із секс-лялькою. 

"Утопія" / Utopia 

2 сезони

В магазин коміксів заявляються два кілери з могутньої таємної організації. Вони розшукують невидану другу частину загадкового роману "Експерименти Утопії", автором якого є генетик-шизофренік, який наклав на себе руки.

Оскільки ніхто з персоналу й відвідувачів магазину не може їм допомогти, вбивці жорстоко розправляються з ними, після чого дізнаються, що рукопис потрапив до одного з прихильників письменника. Він уже встиг призначити зустріч чотирьом іншими шанувальниками "Утопії" — всі вони опиняються в смертельній небезпеці, адже за манускриптом полюють не тільки кілери, а й велика фармацевтична компанія. Всі учасники цієї гонитви готові йти заради роману на крайні заходи.

"Людина у високому замку" / The Man in the High Castle

4 сезони

Події в серіалі відбуваються на початку 60-х. Це паралельна реальність, де Другу світову війну виграли Німеччина та Японія. Вони розділили США на сфери впливу. Невдоволені встановленим режимом американці організовують секретне підпілля, яке прагне скинути владу.

У центрі сюжету — Джо, який добровільно приєднується до руху опору та Джуліана, яка вирішила вступити до підпілля після жорстокого вбивства її сестри. У них в руках опиняється кіноплівка з альтернативною для героїв реальністю, де перемогу здобувають союзницькі війська. Як це допоможе їм у поваленні режиму — покаже час.

"Снігобур" / Snowpiercer

3 сезони

У серіалі показують майбутнє, де внаслідок провальних спроб сповільнити глобальне потепління, Земля перетворилася на суцільну крижану пустелю. Єдині вцілілі — пасажири гігантського поїзда, який не припиняє свого руху замерзлою планетою. Перші вагони — притулок багатих та успішних, у хвості живуть бідняки. Пригноблені пасажири вирішують захопити владу на поїзді шляхом революції. Для цього їм спочатку треба дістатися вагонів еліти.

"Судна ніч" / The Purge

2 сезони

Раз на рік протягом 12 годин новий американський уряд дозволив громадянам вчиняти будь-які злочини без ризику потрапити за ґрати. У тому числі вбивства. Як не дивно, це допомогло подолати злочинність у країні.

Герої серіалу — мешканці невеликого американського міста зі своїми таємницями та інтересами. Разом їх зводить судна ніч, інша сторона якої — вижити будь-якою ціною.

Другий сезон принципово змінює фокус — глядачам показують життя вже після кровавої судної ночі.

"Суспільство" / The Society

1 сезон

Група підлітків вирушає на шкільному автобусі в гори, але через погану погоду вимушена повернутися додому. По приїзду діти не знаходять своїх батьків вдома, а зранку з'ясовують, що з міста зникли всі мешканці, крім них. Ейфорія від здобутої свободи розсіюється, коли підлітки розуміють, що не можуть вибратися за межі населеного пункту й для того, аби вижити вони запроваджують свої правила й пристосовуються до нових реалій.

"Новий прекрасний світ" / Brave New World

1 сезон

Події серіалу відбуваються у Лондоні XXVI століття. Леніна Краун та Бернард Маркс живуть в утопічному світі майбутнього без злочинності, страху, голоду, расизму, сексизму, гомофобії тощо. Тут люди народжуються в інкубаторах і вмирають без хвороб та старості, а більшість емоційних проблем вирішується за допомогою спеціального препарату. Одного разу головні герої знайомляться з народженим природним шляхом Джоном. Ця зустріч змінює не лише їхнє життя, а й усього суспільства.

"Виховані вовками" / Raised by Wolves

2 сезони

Дія серіалу розгортається в XXII столітті, коли Земля постраждала через релігійні конфлікти між атеїстами та віруючими. Пара андроїдів, Батько та Мати, отримують завдання виховати людських немовлят на віддаленій планеті. Вихованці мають вирости атеїстами. Експеримент виявляється за крок від провалу, адже з шести довірених роботам дітей виживає лише один. І хоча ситуацію вдалося вирішити, андроїди починають усвідомлювати, наскільки небезпечно й складно контролювати людські переконання.

"3%"

4 сезони

Ще один серіал про майбутнє, основа якого — класовий поділ. Тут на Материці живуть бідняки, а на Острові — багатії. Розподіл відбувається у процесі відбору, про проведення якого кандидатам повідомляють заздалегідь. Відповідно правилам, кількість Обраних ніколи не перевищує 3% від всіх бажаючих.

Коли головні героїні Мішель та її подруга Бруно успішно проходять співбесіду на Острів, там стається перше з моменту введення Процесу вбивство. Ця безпрецедентна подія змушує Раду та керівника проєкту посилити майбутній відбір.

"Сотня" / The 100

7 сезонів

Події серіалу відбуваються через 97 років після глобальної ядерної катастрофи, яка знищила життя на Землі. Залишилося 400 людей, які весь час з моменту апокаліпсису мешкають на космічних станціях. І тепер, майже століття потому, на поверхню відправляють сотню малолітніх злочинців. Задача підлітків — перевірити, чи придатна Земля для життя, і якщо так, то підготувати плацдарм для повернення решти. Натомість герої вирішують побудувати власну колонію. Сотня розбивається на ворогуючі групи, які розпочинають боротьбу за виживання та владу.

"Видозмінений вуглець" / Altered Carbon

2 сезони

У далекому майбутньому людство навчилося уникати фізичної смерті. Для цього свідомість та спогади оцифровують і переносять у нове тіло. За сюжетом, колишній елітний найманець Такеші Ковач прокидається у в'язниці через 250 років після смерті його справжньої оболонки. В обмін на помилування він має розгадати таємницю вбивства магната-довгожителя, який власне й став ініціатором "воскресіння" ексвійськового. Історія, яку береться розслідувати головний герой, тісно пов'язана з його власним минулим.

"Оповідь служниці" / The Handmaid’s Tale

5 сезонів

Серіал розповідає історію Джун — зневіреної жінки, яка живе в новій Америці. У країні впала народжуваність. Внаслідок цього до влади прийшли радикальні консерватори, які поневолили жіночу частину населення. Джун, як і решту жінок, що ще можуть народжувати, нарекли в служниці. Вона змушена займатися сексом зі своїм господарем, щоб "подарувати" йому та його дружині дитину. У разі невдачі або порушення правил, встановлених для служниць, жінок відправляють ​​помирати до колонії. Терплячи жорстокі знущання, головна героїня живе мрією відшукати свою доньку та втекти.

"Чорне дзеркало" / Black Mirror

5 сезонів

Британський серіал "Чорне дзеркало" складається з окремих історій, які так чи інакше розкривають вплив технологій на суспільство. Творець шоу Чарлі Брукер вигадав безліч варіантів антиутопічного майбутнього, де в сатиричній формі демонструє сучасне суспільство й занепокоєння щодо стрімкого розвитку технологій. До чого, на думку авторів, це може призвести — розкриває кожен новий епізод серіалу.