Кулі з кутовими відбивачами
Фото: ТСН

У середу, 15 лютого, в небі над Києвом виявили близько шести ворожих повітряних цілей. Ймовірно, це були повітряні кулі з кутовими відбивачами, які росіяни почали запускати останніми днями.

"За інформацією, яка уточнюється, це були повітряні кулі, які переміщуються в просторі під дією вітру. Ці об’єкти могли нести на собі кутові відбивачі та певне розвідобладнання. По усім повітряним цілям працювали засоби ППО. Більшість цих зондів були збиті", — розповіли у КМВА.

За їхніми даними, такі кулі можуть запускати для виявлення та виснаження українських систем ППО. Більше про тип та характеристик цих літальних апаратів, а також про обладнання, яке вони несли, стане відомо після вивчення решток.

Перші повідомлення про те, що окупанти запускають над Україною такі кулю з кутовими відбивачами з'явилися 12 лютого 2023 року. Зокрема, такі об'єкти фіксували у небі над Дніпропетровською областю 14 лютого. У той же день молдовські ЗМІ повідомляли про тимчасове закриття авіапростору країни через повідомлення БпЛА невідомого типу або ж таких самих повітряних куль, проте офіційно молдовська влада цю інформацію не підтвердила.

За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, сили ППО повністю контролюють ситуацію щодо цих об'єктів.

 "Українська протиповітряна оборона радіолокаційно спостерігає ці повітряні цілі, які рухаються в повітряних потоках з невеликою швидкістю. В українському небі постійно чергує винищувальна авіація. Ситуація контрольована", — каже Ігнат.

Ці повітряні кулі можуть мати різний діаметр — зазвичай, метр чи півтора. Кутовий відбивач, який підіймають кулі, являє собою конструкцію з металевих пластин, призначену для збільшення помітності об'єкта.

Ворог може використовувати ці кулі або для проведення розвідки, або як хибну ціль для наших систем ППО, щоб виснажити їх. Тобто, запускаючи повітряні кулі, росія хоче змусити українські війська витрачати на їх збиття дорогоцінні ракети. Ймовірно, реальної загрози для українців вони не несуть, а просто служать як приманка. Принаймні, ніхто з офіційних джерел про таку загрозу не повідомляє. 

За словами Юрія Ігната, кулі з кутовими відбивачами теоретично можуть залітати у простір сусідніх країн, оскільки змінюють напрямок руху в залежності від сили й напрямку вітру.

"Кожна поїздка на Схід — це рулетка": історія волонтерів із команди "Гуркіт"